W USA ceny ropy ostro w dół po decyzji OPEC+

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku ostro nurkują po tym jak kraje sojuszu OPEC+ zgodziły się na kolejne znaczne zwiększenie dostaw surowca. Podaż ropy rośnie w momencie, gdy popyt na energię jest wystawiony na próbę z powodu skutków wojny handlowej na świecie – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 56,16 USD, niżej o 3,65 proc.

Brent na ICE na VII jest wyceniana po 59,25 USD za baryłkę, po zniżce o 3,33 proc.

Kraje sojuszu OPEC+ odbyły w sobotę spotkanie, aby określić swoją politykę dostaw ropy na czerwiec.

Producenci z OPEC+ zgodzili się zwiększyć w czerwcu dostawy ropy naftowej drugi miesiąc z rzędu, tym razem o 411.000 baryłek dziennie – poinformowała grupa.

Arabia Saudyjska, czyli lider w OPEC+, ostrzegła członków grupy, którzy dokonują obecnie nadprodukcji wobec ustalonych dla nich limitów, że jeśli nie podporządkują się określonym przez grupę zasadom, może do skutkować dalszym zwiększeniem dostaw ropy przez OPEC+.

OPEC+, do którego należy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojusznicy tacy jak Rosja, nadal ogranicza wydobycie o prawie 5 milionów baryłek dziennie, a wiele z cięć ma obowiązywać do końca 2026 r. Grupa planuje zorganizować pełne spotkanie ministerialne 28 maja.

„Wzrost dostaw ropy z OPEC+ po prostu nie będzie wchłonięty przez rynek” – powiedział Ajay Parmar, dyrektor ds. analityki rynków ropy naftowej w ICIS.

„Wzrost popytu na paliwa jest słaby, szczególnie po niedawnym nałożeniu taryf celnych przez USA na ich partnerów handlowych” – dodał.

(PAP Biznes)

aj/ asa/


Artykuły powiązane

Polityka grupy OPEC+ wpływa na spadek cen ropy naftowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Tendencję spadkową cen ropy naftowej na rynkach globalnych wyraźnie widać od maja 2024 r. Do odwrócenia trendów cenowych przyczyniły się decyzje państw OPEC+ w zakresie redukcji wydobycia surowca, przy nadprodukcji ropy w niektórych krajach członkowskich grupy. Dodatkowym czynnikiem jest pewne obniżenie ryzyka geopolitycznego w ostatnich tygodniach.
Polityka grupy OPEC+ wpływa na spadek cen ropy naftowej

Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przez dziesięciolecia Rosja była dla Polski dominującym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego, produktów naftowych oraz węgla. Już po roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Polska przestała jednak importować z Rosji najważniejsze surowce energetyczne. Zostały one zastąpione przez paliwa pochodzące z innych krajów. Dane statystyk handlu zagranicznego wskazują, że przedmiotem importu z Rosji pozostał obecnie tylko gaz LPG.
Paliwa z Rosji na cenzurowanym