Węgry: Bank centralny obniżył główną stopę proc. o 25 pb.

Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 25 pb. do 7 proc. – poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się obniżki o 25 pb.

To dziewiąta z rzędu obniżka stóp procentowych na Węgrzech. Podczas obecnego cyklu obniżek MNB obniżył benchmarkową stopę proc. łącznie o 600 pb. Wcześniej podczas jedenastu posiedzeń z rzędu stopy procentowe na Węgrzech pozostawały bez zmian.

Węgierski forint umacnia się o 0,2 proc. wobec euro – kurs EUR/HUF wynosi 359,01.

W ciągu siedemnastu posiedzeń w latach 2021–2022 MNB podniósł benchmarkową stopę łącznie o 1275 pb. Stopy procentowe na Węgrzech znalazły się powyżej 10 proc. po raz pierwszy od 2008 r., czyli czasu światowego kryzysu finansowego.

kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wiosna 2023 r. była w amerykańskim sektorze bankowym okresem największych turbulencji od czasu globalnego kryzysu finansowego. I choć szybkie i zdecydowane działania instytucji amerykańskiej sieci bezpieczeństwa finansowego zdołały przywrócić zaufanie do sektora bankowego, to jednak w efekcie tych zaburzeń upadły trzy banki, w tym First Republic Bank (FRB).
Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Gdy bank centralny ma stratę zamiast zysku

Kategoria: Analizy
Strata banków centralnych, do tej pory była zjawiskiem rzadkim, obecnie pojawi się w przypadku czołowych europejskich banków centralnych. A jak będzie w rozwijających się krajach?
Gdy bank centralny ma stratę zamiast zysku

R z gwiazdką: alternatywna metoda szacowania „gwiazdy przewodniej” polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Naturalna (neutralna) stopa procentowa to realna stopa procentowa, przy której wzrost gospodarczy pozostaje na poziomie potencjału, a inflacja na poziomie celu. Nasz artykuł proponuje nowe podejście do szacunków naturalnej stopy procentowej, oparte na modelu, w którym bank centralny minimalizuje straty spowodowane inflacją i odchyleniami produkcji od potencjału.
R z gwiazdką: alternatywna metoda szacowania „gwiazdy przewodniej” polityki pieniężnej