Wskaźnik PPI w strefie euro w IX spadł o 0,6 proc. mdm

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,6 proc. we wrześniu, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 3,4 proc. – podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: mdm -0,6 proc., a rdr -3,4 proc.

Miesiąc wcześniej PPI w eurolandzie wzrósł o 0,6 proc. mdm, a rdr spadł o 2,3 proc. – wynika z danych Eurostatu.

 

kek/ osz/


Artykuły powiązane

Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Kategoria: Analizy
Inflację CPI na poziomie 11,9 proc. w 2023 r.; 5,2 proc. – w 2024 r. oraz 3,6 proc. – w 2025 r. zakłada centralna ścieżka projekcji z lipcowego „Raportu o inflacji” Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. „Nasza projekcja niewiele różni się od marcowej i listopadowej” – mówią eksperci NBP.
Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Demograficzna zima w Europie i nowe zasady fiskalne UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Unia Europejska zdecydowała się niedawno na reformę swoich przepisów fiskalnych, zastępując system coraz częściej postrzegany jako uniwersalny i jednakowy dla wszystkich indywidualnymi wytycznymi opartymi na najnowocześniejszej analizie zdolności obsługi zadłużenia. W niniejszym artykule przedstawiono stanowisko, zgodnie z którym podejście oparte na analizie zdolności obsługi zadłużenia jest sensowne, ale  obarczone wadą w postaci znacznej niepewności prognoz długoterminowych. Ponieważ wiele państw członkowskich UE stoi w obliczu trwałego spadku liczby ludności, konieczna jest dokładna ocena niepewności związanej z prognozami demograficznymi.
Demograficzna zima w Europie i nowe zasady fiskalne UE