BIEC: WWK w maju nie zmienił się wobec kwietnia

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju 2023 r. w Polsce pozostał na poziomie z kwietnia 2023 r. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Jak podają autorzy raportu, brak wyraźnej tendencji wskaźnika do wzrostu, jak też do spadku, obserwowany jest w zasadzie od początku 2023 r.

”Praktycznie oznacza to, że gospodarka utknęła w okolicach bardzo niskiego tempa wzrostu i jak na razie nie widać impulsów, które mogłyby ją z tego impasu wyrwać. Co więcej, niskiemu wzrostowi towarzyszy bardzo wysoka inflacja, która w najbliższym czasie będzie ten wzrost nadal ograniczać. Stymulowanie konsumpcji zwiększonymi wydatkami budżetowymi daje jedynie ułudę łagodzenia skutków wysokiej inflacji, a w praktyce jedynie ją pobudza” – napisano w komentarzu.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dla amerykańskich banków 2023 r. był ciężki, ale 2024 r. może być gorszy. Wszystko przez narastające niezrealizowane straty z inwestycji w papiery wartościowe oraz straty kredytowe generowane z działalności na rynku nieruchomości komercyjnych. A na to wszystko nakłada się jeszcze wygaszenie Bank Term Funding Program.
Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota

Kategoria: Trendy gospodarcze
Banki centralne w 2023 r. kontynuowały politykę zwiększania rezerw złota. Trend ten trwa nieprzerwanie od globalnego kryzysu finansowego, pod wpływem którego nastąpiła decydująca zmiana nastawienia banków do złota.
Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota