ONZ: Globalne zadłużenie wzrosło do 92 bln dol. w 2022 r.

Globalny dług publiczny wzrósł w 2022 r. do rekordowego poziomu 92 bln dol. – wynika z opublikowanego w środę raportu ONZ „A World of debt”.

„Zadłużenie krajowe i zagraniczne na całym świecie wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad ponad pięciokrotnie. Wzrost zadłużenia był znacznie szybszy niż wzrost gospodarczy: światowy produkt krajowy brutto od 2002 r. się potroił” – poinformowała agencja Reutera.

Za 30 proc. światowego długu publicznego odpowiadają kraje rozwijające się, zwłaszcza Chiny, Indie i Brazylia. Pięćdziesiąt dziewięć krajów rozwijających się ma wskaźnik zadłużenia powyżej 60 proc. PKB.

Wysokie zadłużenie jest powiązane z dużymi wydatkami na obsługę długu. 3,3 mld ludzi żyje w krajach, które wydają więcej na spłatę odsetek od zadłużenia niż na zdrowie lub edukację.

os/ mms/ gor/


Artykuły powiązane

W drodze do Sewilli: podsumowanie 2024 r. w obszarze finansowania globalnego rozwoju

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na przełomie czerwca i lipca 2025 r., czyli na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbędzie się w Sewilli czwarta konferencja nt. finansowania rozwoju. Przed jej uczestnikami stoi niełatwe zadanie usprawnienia globalnej architektury finansowej w dość niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych. To, co wydarzyło się w tym obszarze w 2024 r., będzie w dużym stopniu wpływać na rezultat tego spotkania.
W drodze do Sewilli: podsumowanie 2024 r. w obszarze finansowania globalnego rozwoju

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Jak Pekin kusi Globalne Południe

Kategoria: Trendy gospodarcze
Chiny nie szczędzą sił i środków na inwestycje w krajach Globalnego Południa oraz chcą być postrzegane jako państwo podające im pomocną dłoń. Stoi za tym dalekosiężny cel.
Jak Pekin kusi Globalne Południe