MF: Deficyt sektora w 2023 r. wyniesie 5,6 proc. PKB

Deficyt sektora w 2023 r. wyniesie 5,6 proc. PKB – poinformował w Sejmie minister finansów Andrzej Domański. Według projektu ustawy budżetowej na 2024 r., w przyszłym roku deficyt sektora ma spaść do 5,1 proc. PKB.

„Przewidujemy, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, a więc deficyt finansów publicznych wg definicji unijnej, wyniesie w 2024 r. 5,1 proc. PKB. Jest to poziom niższy niż szacowany deficyt w roku bieżącym, według notyfikacji fiskalnej, który znalazł się na poziomie 5,6 proc. PKB” – powiedział Domański.

„Jednocześnie mamy świadomość, że jest to wielkość wyższa od wartości referencyjnej zapisanej w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej na poziomie 3,0 proc. PKB. W związku z tym, w projekcie przewidziano redukcję deficytu o 0,5 pkt proc. PKB w stosunku do roku bieżącego. Stanowi to wysiłek wymagany przez reguły UE, w przypadku przekroczenia przez deficyt progu 3,0 proc. PKB. Podejmiemy działania na rzecz obniżenia deficytu w latach kolejnych” – dodał.

W przyjętym we wtorek projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. rząd założył deficyt sektora gg na poziomie 5,1 proc.

pat/ ana/


Artykuły powiązane

Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Kategoria: Analizy
Inflację CPI na poziomie 11,9 proc. w 2023 r.; 5,2 proc. – w 2024 r. oraz 3,6 proc. – w 2025 r. zakłada centralna ścieżka projekcji z lipcowego „Raportu o inflacji” Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. „Nasza projekcja niewiele różni się od marcowej i listopadowej” – mówią eksperci NBP.
Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje