Perspektywy wzrostu gospodarki Unii Europejskiej
Kategoria: Trendy gospodarcze
Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na II kwartał 2024 r., po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi +11 proc., czyli o 5 pkt proc. mniej kdk – podał Manpower.
Manpower podał, że w II kwartale 2024 r. 31 proc. organizacji w Polsce wskazuje na chęć wzmacniania kadr, a 46 proc. z nich nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Z ewentualnością zwolnień liczy się 21 proc. pracodawców.
„Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wyniosła tym razem +11 proc., co jest wynikiem niższym o 5 punktów procentowych w porównaniu z prognozą deklarowaną na pierwsze miesiące tego roku, ale wyższym o 1 punkt procentowy w porównaniu rocznym. Oznacza to, że rynek pracy jest nieco mniej dynamiczny, nieco się ustabilizował, ale firmy nadal planują powiększanie zespołów, choć z mniejszym optymizmem niż zimą” – napisano w raporcie.
„Po umiarkowanie optymistycznym starcie tego roku, na rynku można zauważyć stabilizację i oznaki wyhamowania wielu branż. Choć prognoza netto zatrudnienia jest niższa od tej deklarowanej przez firmy nad Wisłą jeszcze kilka miesięcy temu, nie możemy zapominać o tym, że wciąż jest to optymistyczny, dwucyfrowy wynik” – dodano.
Barometr Manpower pokazuje, że w II kwartale 2024 roku firmy w sześciu z ośmiu analizowanych obszarów planują zwiększenie liczby pracowników.
Największej liczby ofert pracy mogą spodziewać się kandydaci obszaru dóbr i usług konsumpcyjnych (+32 proc.), nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+30 proc.), a także energetyki i usług komunalnych (+26 proc.).
Nieco niższe, choć wciąż optymistyczne prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy branży finansów i nieruchomości (+16 proc.), przemysłu i surowców (+14 proc.) oraz IT (+6 proc.).
Na niewielkie redukcje etatów powinni być przygotowani przedstawiciele transportu, logistyki & motoryzacji (-5 proc.), a także usług komunikacyjnych (-12 proc.).
map/ asa/