Wzrost luki VAT do 15,8 proc. w Polsce w ’23 niepokojący

Wzrost luki VAT w Polsce do 15,8 proc. w 2023 r. jest niepokojący, ewidentnie widać odwrócenie trendów – ocenia szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda. KAS chce uprościć procedury i postawić na większą specjalizację komórek kontrolnych.

„Jeśli chodzi o lukę VAT, ewidentnie widać odwrócenie trendów, to jest dla nas niepokojące. Jest to poniekąd pewna konsekwencja likwidacji kontroli skarbowej w 2017 r. Osoby, które przeprowadzały trudne kontrole, związane z karuzelami VAT i z podatkiem dochodowym, nagle siadały za biurkiem i analizowały np. JPK. Wyspecjalizowani kontrolerzy – inspektorzy zostali porozrzucani po różnych komórkach organizacyjnych” – powiedział dziennikarzom Łoboda.

„Istotna jest specjalizacja komórek kontrolnych, przede wszystkim w Urzędach Celno-Skarbowych. Tam potrzebna jest bardzo szeroka i specjalistyczna wiedza do tego, jak prowadzić złożone i trudne kontrole. To jest do odbudowania i nad tym pracujemy. Docelowo będziemy też zmieniać ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, chcemy uprościć procedury kontrolne” – dodał.

W sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za poprzedni rok resort finansów podał, że w 2023 r. luka VAT w Polsce wzrosła do 15,8 proc. z 7,3 proc. w 2022 r.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Analiza międzysektorowej luki płacowej: przykłady z Hiszpanii

Kategoria: Trendy gospodarcze
W większości krajów świata płace w sektorze publicznym różnią się od płac w sektorze prywatnym. Zjawisko to można tłumaczyć rozmaitymi czynnikami, w tym różnicami w preferencjach pracowników, siłą związków zawodowych czy zasadami naboru. W artykule analizujemy dynamikę płac w hiszpańskim sektorze publicznym, kończąc na 2018 r. Stwierdzamy różnicę na korzyść sektora publicznego, której nie wyjaśniają różnice wydajności czy selekcji próby. Ponadto dane sugerują silną kompresję płac wzdłuż osi rozkładu umiejętności oraz premię płacową dla kobiet o niższych kwalifikacjach.
Analiza międzysektorowej luki płacowej: przykłady z Hiszpanii

Nic co ludzkie nie będzie nam obce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Każdego ranka, gdy smartfon budzi nas i dostarcza spersonalizowane wiadomości oraz prognozę pogody na podstawie naszej lokalizacji, wchodzimy w interakcję z AI. Zadajemy pytania Siri lub Alexii, które stały się codziennymi kompankami, jednocześnie ufając, że Google Maps zrobi dla nas analizę ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, aby zaplanować jak najszybszą trasę do pracy. Spotify dobiera muzykę zgodnie z naszymi wcześniejszymi preferencjami, a Chat GPT, na naszą prośbę redaguje tekst wiadomości, którą mamy zamiar wysłać e-mailem. W końcu sprawdzamy konto bankowe i nawet nie zastanawiamy się, jak działają aplikacje chroniące nas przed oszustwami i oferujące spersonalizowane porady finansowe.
Nic co ludzkie nie będzie nam obce

Globalna R*

Kategoria: Trendy gospodarcze
Artykuł analizuje długoterminowe czynniki globalnego trendu stopy procentowej, czyli globalnej R*, w ciągu 70 lat poprzedzających pandemię. Od szczytu w połowie lat 70. XX wieku globalna R* obniżyła się o ponad trzy punkty procentowe, co wynikało z wolniejszego wzrostu produktywności i rosnącej długowieczności społeczeństw. Bez odwrócenia tych trendów czy pojawienia się nowych sił mogących je zrównoważyć, długoterminowa globalna wartość R* prawdopodobnie pozostanie niska.
Globalna R*