NBP: W III kw. wzrost liczby firm z ekspozycją na ryzyko bankructwa

W III kwartale 2024 r. wzrósł nieznacznie odsetek firm o wysokiej ekspozycji na ryzyko bankructwa – podano w badaniu koniunktury przeprowadzonym przez NBP.

„W III kw. 2024 r. nieznacznie wzrósł odsetek przedsiębiorstw o wysokiej ekspozycji na ryzyko bankructwa, pozostając jednak na poziomie zbliżonym do wieloletniej średniej” – podał NBP.

Według NBP wzrost tego udziału nastąpił przede wszystkim wśród przedsiębiorstw produkujących trwałe dobra konsumpcyjne i inwestycyjne oraz świadczących usługi konsumenckie.

Wzrósł również odsetek przedsiębiorstw formułujących negatywne prognozy równocześnie sytuacji ekonomicznej, popytu, zatrudnienia oraz inwestycji, kształtując się jednak nadal poniżej wieloletniej średniej.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Na rynku kredytów wieje optymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Oczekuje się, że 2024 r. upłynie pod znakiem rosnącego popytu na kredyty wśród mikroprzedsiębiorstw. Potwierdzają to prognozy Biura Informacji Kredytowej (BIK), a także  wyniki ankiety NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
Na rynku kredytów wieje optymizmem

Ryzyko cybernetyczne w sektorze bankowym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosnąca rola transakcji bankowych dokonywanych kanałami elektronicznymi, wybuch wojny w Ukrainie i coraz szybszy rozwój nowych technologii to tylko niektóre z czynników wpływających na rosnące zagrożenie ryzykiem cybernetycznym w bankach na świecie w ostatnich latach. Ryzyko to jest niewystarczająco zbadane i wciąż niewiele o nim publicznie wiadomo. Często słyszymy o atakach hakerskich na różne banki, ale czy wiemy kto za tym stoi? Jakimi motywami głównie kierują się grupy hakerskie? Czy banki będące ofiarą ataku mają cechy wspólne? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania.
Ryzyko cybernetyczne w sektorze bankowym