MFW prognozuje CPI w Polsce na koniec ’24 na poziomie 5,1 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że na koniec bieżącego roku inflacja CPI w Polsce wyniesie 5,1 proc., a na koniec 2025 r. znajdzie się na poziomie 3,5 proc. – wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

MFW prognozuje średnioroczny CPI w 2024 r. na poziomie 3,9 proc., a w 2025 r. na poziomie 4,5 proc.

Według prognozy MFW, w 2029 r. średnia inflacja CPI wyniesie w Polsce 2,5 proc.

MFW prognozuje, że PKB Polski w latach 2024–2025 wzrośnie o odpowiednio 3,0 proc. i 3,5 proc., a w 2029 r. wzrost obniży się do 2,9 proc.

Fundusz prognozuje obniżenie się salda C/A Polski z 0,8 proc. PKB w 2024 r. do 0,0 proc. PKB w 2025 r. i do -1,0 proc. PKB w 2029 r.

Raport nie zawiera uzasadnienia dla prognoz.

pat/ gor/


Artykuły powiązane

Rola MFW w polskich reformach systemowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, Fundusz), instytucja niewątpliwie zasłużona nie tylko z uwagi na swoją działalność pożyczkodawcy ostatniej szansy dla krajów, którym należało ratować zagrożony bilans płatniczy, ale również jako wymagający partner dla władz, dający diagnozę sytuacji gospodarczej i proponujący potrzebne zmiany w polityce ekonomicznej. W przypadku Narodowego Banku Polskiego dwa okresy współpracy warte są przypomnienia: okres wdrażania transformacji systemowej oraz okres wprowadzenia polityki pieniężnej opartej na bezpośrednim celu inflacyjnym.
Rola MFW w polskich reformach systemowych

MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ukraina z roku na rok w coraz większym stopniu uzależnia się od makroekonomicznego wsparcia płynącego zza granicy. Znaczącą rolę odgrywają tu środki wydzielane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jednak organizacja w zamian za nie żąda przebudowy gospodarki – i zdaniem części ekspertów – w większości niekorzystnej dla naszego sąsiada.
MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną