Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym
Kategoria: Trendy gospodarcze
W październiku 2024 r. we wszystkich sektorach gospodarki spodziewano się wolniejszego wzrostu cen zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie – podał GUS.
„W październiku 2024 r. we wszystkich prezentowanych sektorach gospodarki przeważały odpowiedzi wskazujące, że ceny zarówno w krótkim okresie, jak i dłuższym będą rosły wolniej” – napisał GUS.
GUS podał, że biorąc pod uwagę główne sektory gospodarki, w przypadku krótkiego okresu (1–3 miesiące) na taką odpowiedź wskazało od 46,6 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 49,8 proc. w budownictwie. W przypadku dłuższego okresu (najbliższe 12 miesięcy), na oczekiwania wolniejszego wzrostu cen wskazało od 48,5 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 53,6 proc. w handlu detalicznym.
W porównaniu z badaniem z lipca, w większości sektorów gospodarki wystąpił spadek odsetka podmiotów spodziewających się szybszego wzrostu cen w krótkim okresie, przy równoczesnym zwiększeniu się odsetka podmiotów oczekujących ich stabilizacji.
Najbardziej wyraźne zmiany wystąpiły wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego, gdzie nastąpił spadek wskazań na szybszy wzrost cen o 2,6 pkt. proc. oraz wzrost odsetka wskazań na ich stabilizację – o 4,7 pkt. proc.
Z badania wynika, że w przypadku dłuższego okresu odpowiedzi były bardziej zróżnicowane, a na uwagę zasługuje zwiększenie się odsetka wskazań na wolniejszy wzrost cen o 3,2 pkt proc., przy jednoczesnym spadku odsetka wskazań na ich stabilizację o 3,6 pkt proc. w handlu detalicznym.
GUS podaje, że wśród czynników wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania firmy nadal dominują wskazania na ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia.
W porównaniu z lipcowymi wynikami badania, na poziomie głównych sektorów gospodarki wystąpił spadek odsetka ankietowanych wskazujących na wzrost cen energii i paliw jako czynnika wpływającego na wzrost kosztów funkcjonowania firmy.
GUS zwraca uwagę na spadek we wszystkich sektorach (z wyjątkiem przetwórstwa przemysłowego) odsetka wskazań na czynnik kosztów zatrudnienia.
map/ osz/