GUS: W budownictwie przeważają negatywne nastroje

W budownictwie przeważają negatywne nastroje, perspektywy są również pesymistyczne – wynika ze szczegółowych badań przeprowadzonych przez GUS.

GUS podaje, że oceny bieżącego portfela zamówień są niekorzystne, gorsze niż w ostatnich pięciu miesiącach. Diagnozy dotyczące produkcji na rynku krajowym i sytuacji finansowej są nadal negatywne, zbliżone do zgłaszanych we wrześniu.

„Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, najgorsze od początku bieżącego roku. Dyrektorzy firm budowlanych przewidują ograniczenie zatrudnienia, podobne jak w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy prognozują wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do sygnalizowanego we wrześniu i sierpniu” – napisano.

Z badania GUS wynika, że przedsiębiorstwa zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (71,8 proc. w październiku 2024, 72,5 proc. w analogicznym miesiącu 2023 r.).

GUS podaje, że w skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie trudności wynikających ze zbyt dużej konkurencji na rynku, a najbardziej spadła uciążliwość barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej, kosztami materiałów oraz niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry