MF widzi zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem

Ministerstwo Finansów widzi zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem, ale niepewność jest obecnie podwyższona m.in. ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie w USA – ocenia minister finansów Andrzej Domański.

„W Waszyngtonie mieliśmy kilka grupowych spotkań w inwestorami instytucjonalnymi. W naszej ocenie zainteresowanie naszym rynkiem jest duże, ale niepewność na rynkach pozostaje” – powiedział Domański.

Jak wskazał, niepewność na rynkach związana jest m. in. z wyborami prezydenckimi w USA, sytuacją w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

„Widzimy, że przecena obligacji idzie szeroko po rynkach wschodzących, poszła też po US Treasuries – to chyba był jeden z mocniejszych ruchów w historii. Skoro ruszają się rynki bazowe to Polska również traci, nasze rentowności idą do góry. Zobaczymy, co się wydarzy w USA, bo prawdopodobnie takie było pochodzenie tego ruchu, trochę też być może mniejsza skłonność Fed do cięć” – stwierdził minister finansów.

„Ruch u nas jest o zbliżonej wielkości, może nieznacznie mocniej straciły nasze obligacje. Żeby tę tezę zweryfikować, musimy jednak zobaczyć co będzie działo się w kolejnych tygodniach, na kolejnych przetargach” – dodał.

pat/ osz/


Artykuły powiązane

Historia relacji między szefostwem Białego Domu a Federal Reserve

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich było poprzedzone zwyżką notowań dolara. Trudno jednak ocenić, czy mowa jest o początku nowego trwałego trendu, czy jedynie o chwilowym wzroście. Odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu będzie zależeć od tego, jak ponownie wybrany prezydent USA ułoży sobie stosunki z Federal Reserve.
Historia relacji między szefostwem Białego Domu a Federal Reserve

Inwestycje równe oszczędnościom

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ekonomia była zawsze nauką żywą, starającą się nadążyć za zmianami. Gdy Keynesowi zarzucono, że zmienia poglądy, dał prostą odpowiedź, zmienia, bo zmieniają się fakty. Z drugiej strony naukowe podejście popychało ekonomistów do stosowania formalizacji matematycznej. Posługiwanie się matematycznymi modelami stało się wręcz koniecznością, gdy zaczęto je łączyć z danymi statystycznymi. Ekonometria – wynalazek ekonomistów i statystyków – na trwale zapisała się w rozwoju badań ekonomicznych.
Inwestycje równe oszczędnościom

Efektywny altruizm, czyli jak finansiści „ratują” świat

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ruch efektywnego altruizmu powstał niecałe 14 lat temu i staje się coraz bardziej popularny wśród uczestników rynku finansowego. Co łączy olbrzymi kapitał, sztuczną inteligencję i działania przeciwko przemysłowej hodowli zwierząt?
Efektywny altruizm, czyli jak finansiści „ratują” świat