KE: Zwycięstwo Trumpa nie zmieni priorytetów politycznych UE

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie zmieni priorytetów politycznych UE – przekazał w środę rzecznik Komisji Europejskiej, Eric Mamer. Przyznał, że w niektórych kwestiach nie można wykluczyć dostosowania polityki Unii do USA – w zależności od tego, jaki kierunek przyjmą nowe władze w Waszyngtonie.

Rzecznik podkreślił, że Unia Europejska ma własne, bardzo silne cele i kierunki polityczne, które w lipcu przedstawiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

„Jesteśmy Unią 450 mln obywateli i mamy jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie. Jesteśmy jednym z głównych partnerów handlowych i potęgą eksportową. Dlatego, niezależnie od wyniku wyborów w USA, UE będzie kontynuować pracę nad swoimi priorytetami politycznymi” – zadeklarował Mamer.

Wśród kwestii, które mogą wymagać korekty, wymienił m.in. wsparcie dla Ukrainy czy politykę klimatyczną. Rzecznik KE podkreślił jednak, że jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić o konkretach, bowiem zmiana w Białym Domu nastąpi dopiero na początku 2025 r.

Francuz przyznał też, że KE przygotowywała się na wynik wyborów w USA.

„Mamy stałe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi. Będą kontynuowane do czasu objęcia urzędu przez nową administrację. Jestem pewien, że strona amerykańska zrobi wszystko, aby zapewnić płynne przejście: – poinformował Mamer.

Rzecznik podkreślił, że UE i USA łączy głęboko zakorzeniona, bardzo intensywna relacja historyczna.

„Jesteśmy głównymi partnerami handlowymi, kluczowymi partnerami inwestycyjnymi, razem pracujemy nad kwestiami globalnymi. Ta relacja sięga znacznie głębiej niż wyniku poszczególnych wyborów. Dlatego jesteśmy pewni, że to transatlantyckie partnerstwo będzie trwać” – oświadczył rzecznik.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana

jowi/ piu/ szm/ asa/


Artykuły powiązane

Losy gospodarki Rosji w nowych uwarunkowaniach politycznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak obiecał, tak też czyni. Donald Trump, po powrocie na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozpoczął realizację jednej z kluczowych obietnic wyborczych – zakończenia wojny między Ukrainą a Rosją. W połowie lutego 2025 r. ruszyły negocjacje między USA a Federacją Rosyjską, zaś Europa, nie chcąc zostać pominięta, rozpoczęła własne działania dyplomatyczne, by się włączyć w proces pokojowy. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w 2025 r. dojdzie do jakiejś formy zawieszenia broni w Ukrainie. Jak te nowe uwarunkowania wpłyną na gospodarkę Rosji?
Losy gospodarki Rosji w nowych uwarunkowaniach politycznych

Współpraca gospodarcza UE–USA u progu prezydentury Donalda Trumpa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mimo potencjalnych zagrożeń wynikających ze zmian politycznych w Waszyngtonie – USA i Unia Europejska skazane są na długookresową współpracę i koordynację polityk gospodarczych w obliczu globalnych wyzwań.
Współpraca gospodarcza UE–USA u progu prezydentury Donalda Trumpa

Jak geopolityka zmienia handel

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu wojny celnej między USA a Chinami i inwazji Rosji na Ukrainę nastąpił wzrost ograniczeń w handlu. W tym artykule analizujemy wpływ napięć geopolitycznych na przepływy handlowe w ciągu ostatniej dekady. Czynniki geopolityczne wpłynęły na globalny handel dopiero po 2018 r., głównie z powodu pogorszenia stosunków geopolitycznych między USA i Chinami. Handel między krajami bliskimi geopolitycznie, czyli friend-shoring, wzrósł od 2018 r., podczas gdy obroty między rywalami zmalały. Istnieje niewiele dowodów na near-shoring [zlecanie produkcji do kraju bliskiego geograficznie – przyp. tłum.]. Handel światowy nie kieruje się już wyłącznie strategiami zorientowanymi na zysk - duże znaczenie ma teraz bliskość geopolityczna.
Jak geopolityka zmienia handel