Polska gospodarka silna eksportem
Kategoria: Trendy gospodarcze
Ewentualne nałożenie przez nową administrację Donalda Trumpa dodatkowych ceł na europejski import do USA byłoby dylematem dla Polski, ze względu na spory eksport pośredni Polski do USA – oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
„Pierwszą niewiadomą jest zarówno faktyczna wysokość ceł, jak i reakcja świata na ich wprowadzenie. Bruksela może zachować się asertywnie i nałożyć cła odwetowe, które albo mogą przerodzić się w dalszy konflikt handlowy, albo być punktem wyjścia do negocjacji, dzięki którym Bruksela mogłaby uzyskać jakieś wyłączenia. W trudnym położeniu jest niemiecki przemysł samochodowy, który w 2023 r. wysłał na rynek amerykański 400 tys. aut. Podobnie jak w przypadku ceł na chińskie samochody elektryczne, Europa może być podzielona – przemysł europejski (i kraje) z dużą ekspozycją eksportową przyjmą postawę „gołębią”, podczas gdy KE „jastrzębią” – napisano w tygodniku PIE.
„Stawia to Polskę przed dylematem, ponieważ polska wartość dodana trafia na rynek amerykański często za pośrednictwem innych państw UE. Udział USA jako rynku zbytu polskiej wartości dodanej był w 2019 r. o 73 proc. wyższy niż bezpośredni eksport (dane TiVA, OECD) i dawał im drugie po Niemczech miejsce jako najważniejszego rynku eksportowego. Prawdopodobnym scenariuszem jest przenoszenie produkcji za ocean, czemu dodatkowo sprzyjają utrzymujące się wysokie koszty energii w Europie i stagnacja gospodarcza” – dodano.
Według wyliczeń PIE w 2020 r. udział USA w polskim eksporcie bezpośrednim wyniósł 3,6 proc., a w pośrednim (udział USA w konsumpcji końcowej wartości dodanej wytworzonej w Polsce) 6,2 proc.
tus/ gor/