PIE: Cła administracji Trumpa na Europę dylematem dla Polski

Ewentualne nałożenie przez nową administrację Donalda Trumpa dodatkowych ceł na europejski import do USA byłoby dylematem dla Polski, ze względu na spory eksport pośredni Polski do USA – oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Pierwszą niewiadomą jest zarówno faktyczna wysokość ceł, jak i reakcja świata na ich wprowadzenie. Bruksela może zachować się asertywnie i nałożyć cła odwetowe, które albo mogą przerodzić się w dalszy konflikt handlowy, albo być punktem wyjścia do negocjacji, dzięki którym Bruksela mogłaby uzyskać jakieś wyłączenia. W trudnym położeniu jest niemiecki przemysł samochodowy, który w 2023 r. wysłał na rynek amerykański 400 tys. aut. Podobnie jak w przypadku ceł na chińskie samochody elektryczne, Europa może być podzielona – przemysł europejski (i kraje) z dużą ekspozycją eksportową przyjmą postawę „gołębią”, podczas gdy KE „jastrzębią” – napisano w tygodniku PIE.

„Stawia to Polskę przed dylematem, ponieważ polska wartość dodana trafia na rynek amerykański często za pośrednictwem innych państw UE. Udział USA jako rynku zbytu polskiej wartości dodanej był w 2019 r. o 73 proc. wyższy niż bezpośredni eksport (dane TiVA, OECD) i dawał im drugie po Niemczech miejsce jako najważniejszego rynku eksportowego. Prawdopodobnym scenariuszem jest przenoszenie produkcji za ocean, czemu dodatkowo sprzyjają utrzymujące się wysokie koszty energii w Europie i stagnacja gospodarcza” – dodano.

Według wyliczeń PIE w 2020 r. udział USA w polskim eksporcie bezpośrednim wyniósł 3,6 proc., a w pośrednim (udział USA w konsumpcji końcowej wartości dodanej wytworzonej w Polsce) 6,2 proc.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Polska gospodarka silna eksportem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Tylko w 2021 r. Polska wpłaciła do budżetu UE ok. 7 mld euro, natomiast otrzymała z budżetu wspólnoty 18,5 mld euro, co oznacza saldo dodatnie na poziomie 11,5 mld euro. Taki szacunek zysków nie obejmuje jednak szeregu korzyści ekonomicznych wynikających z członkostwa. Większość z nich wynika bowiem z inwestycji oraz dynamicznego wzrostu eksportu towarów i usług na jednolity rynek.
Polska gospodarka silna eksportem

Niemiecka gospodarka na zakręcie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarka Niemiec znalazła się w technicznej recesji już w 2023 r. PKB Niemiec skurczyło się o 0,3 proc. Obecnie dane wskazują, że 2024 r. będzie równie trudny, co poprzedni, choć widać już pierwsze jaskółki ożywienia.
Niemiecka gospodarka na zakręcie

W jakim kierunku zmierza globalny podział pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Politycy po obu stronach Atlantyku od dawna zabiegają o to, by rodzime firmy przenosiły produkcję do macierzy. Reshoring jest sposobem na pobudzenie krajowej gospodarki, tworzy miejsca pracy w przemyśle i pomaga zrównoważyć deficyt handlowy.
W jakim kierunku zmierza globalny podział pracy