GUS: W grudniu ‘24 koniunktura w sektorach niższa lub podobna

W grudniu 2024 r. w większości obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie niższym lub zbliżonym do prezentowanego w poprzednim miesiącu – podał Główny Urząd Statystyczny.

„W większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (tak wyrównany, jak i niewyrównany sezonowo) kształtuje się na poziomie niższym lub zbliżonym do prezentowanego w listopadzie 2024 r.” – podał GUS.

W porównaniu z listopadem 2024 r. oceny koniunktury (niewyrównane sezonowo) najbardziej pogorszyły się w handlu hurtowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej; pozytywnie wyróżnia się natomiast sytuacja w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, gdzie koniunktura oceniana jest lepiej niż przed miesiącem.

W przypadku składowych „diagnostycznych” oraz „prognostycznych” w większości badanych obszarów sygnalizowany jest brak zmian lub pogorszenie.

PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 13,0 (przed miesiącem minus 11,7).

BUDOWNICTWO

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 10,6 (przed miesiącem minus 8,5).

HANDEL HURTOWY

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,6 (minus 2,9 przed miesiącem).

HANDEL DETALICZNY

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3,4 (minus 1,7 w listopadzie).

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 7,5 (przed miesiącem minus 3,9).

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w grudniu 2024 r. na poziomie minus 4,9 (w listopadzie minus 7,3).

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus9,0 (przed miesiącem plus 8,6).

FINANSE I UBEZPIECZENIA

W grudniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus22,1 (przed miesiącem plus 21,4).

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje