Rosyjski budżet przegrywa z wojną
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu 2025 r. wyniósł 48,8 pkt wobec 48,2 pkt w grudniu 2024 r. – podała firma S&P Global.
„Według pierwszych w 2025 r. wyników badań PMI monitorujących sektor wytwórczy w Polsce tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle spowolniło, a prognozy dotyczące produkcji uległy poprawie” – napisano.
Styczniowy wzrost był pierwszym od trzech miesięcy.
„Choć najnowszy odczyt indeksu wydłużył obecny okres nieustannego pogarszania się warunków w sektorze do 33 miesięcy, był jednym z najwyższych w tej sekwencji i wykazał niewielkie tempo spadku” – podano.
Z badania wynika, że wyższy wynik PMI odzwierciedlał przede wszystkim znacznie wolniejsze spadki produkcji i zapasów pozycji zakupionych.
„Zostało to częściowo zniwelowane przez ponowny spadek zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym” – zaznaczono.
Na początku 2025 r. liczba nowych zamówień napływających do polskich producentów nadal malała, przedłużając obecny, rekordowy spadek koniunktury, który rozpoczął się w marcu 2022 r. Tempo spadku niewiele się jednak zmieniło w porównaniu ze skromnym wynikiem odnotowanym w grudniu (najsłabszym od ponad roku). Nowe zamówienia eksportowe nadal spadały szybciej niż popyt krajowy.
Autorzy podają, że utrzymujący się spadek nowych zamówień znalazł odzwierciedlenie w produkcji – w styczniu odnotowano jej kolejny spadek. Produkcja spadła 33 razy w ciągu ostatnich 35 miesięcy, aczkolwiek ostatni spadek był marginalny.
„Firmy pozbywały się zaległości w najszybszym tempie od dziewięciu miesięcy. Zapasy wyrobów gotowych spadały czwarty miesiąc z rzędu, ale znacznie wolniej niż w grudniu, kiedy tempo spadku było najszybsze od ponad siedmiu lat” – podała firma S&P Global.
map/ gor/