W I wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 48,8 pkt

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu 2025 r. wyniósł 48,8 pkt wobec 48,2 pkt w grudniu 2024 r. – podała firma S&P Global.

„Według pierwszych w 2025 r. wyników badań PMI monitorujących sektor wytwórczy w Polsce tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle spowolniło, a prognozy dotyczące produkcji uległy poprawie” – napisano.

Styczniowy wzrost był pierwszym od trzech miesięcy.

„Choć najnowszy odczyt indeksu wydłużył obecny okres nieustannego pogarszania się warunków w sektorze do 33 miesięcy, był jednym z najwyższych w tej sekwencji i wykazał niewielkie tempo spadku” – podano.

Z badania wynika, że wyższy wynik PMI odzwierciedlał przede wszystkim znacznie wolniejsze spadki produkcji i zapasów pozycji zakupionych.

„Zostało to częściowo zniwelowane przez ponowny spadek zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym” – zaznaczono.

Na początku 2025 r. liczba nowych zamówień napływających do polskich producentów nadal malała, przedłużając obecny, rekordowy spadek koniunktury, który rozpoczął się w marcu 2022 r. Tempo spadku niewiele się jednak zmieniło w porównaniu ze skromnym wynikiem odnotowanym w grudniu (najsłabszym od ponad roku). Nowe zamówienia eksportowe nadal spadały szybciej niż popyt krajowy.

Autorzy podają, że utrzymujący się spadek nowych zamówień znalazł odzwierciedlenie w produkcji – w styczniu odnotowano jej kolejny spadek. Produkcja spadła 33 razy w ciągu ostatnich 35 miesięcy, aczkolwiek ostatni spadek był marginalny.

„Firmy pozbywały się zaległości w najszybszym tempie od dziewięciu miesięcy. Zapasy wyrobów gotowych spadały czwarty miesiąc z rzędu, ale znacznie wolniej niż w grudniu, kiedy tempo spadku było najszybsze od ponad siedmiu lat” – podała firma S&P Global.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry