BIEC: WPI w lutym 2025 r. wzrósł trzeci miesiąc z rzędu

WPI, prognozujący z wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług, w lutym 2025 r. wzrósł trzeci, kolejny miesiąc z rzędu – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

WPI w lutym 2025 r. wzrósł o 0,7 pkt w stosunku do notowań sprzed miesiąca.

BIEC podaje, że obecnie na procesy inflacyjne mają wpływ dwie grupy przeciwstawnych czynników.

„W kierunku stabilizacji i ewentualnego spadku inflacji działa spowolnienie gospodarcze, szczególnie mocno odczuwalne wśród eksporterów oraz względny spokój na rynku cen surowców” – podał BIEC.

„W kierunku wzrostu inflacji działa silny popyt krajowy, wspomagany wysoką dynamiką wynagrodzeń i wzrostem wartości wypłacanych świadczeń socjalnych oraz rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, w tym zwłaszcza rosnące koszty pracy” – dodano.

BIEC podał, że dodatkowy czynnik proinflacyjny działający w długim okresie, to rosnące rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbu państwa, które w znacznym stopniu odzwierciedlają oczekiwania inflacyjne inwestorów rynków finansowych.

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego