EBOiR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w ’25 r. o 0,4 pp.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2025 r. o 0,4 pkt proc. do 3,4 proc. – wynika z najnowszego raportu banku. Na 2026 r. EBOiR prognozuje wzrost na poziomie 3,2 proc.

„Oczekuje się, że inwestycje w sektorze publicznym, współfinansowane ze środków z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), przyspieszą w drugiej połowie 2025 r. wraz ze wzrostem transferów. Do końca ub.r. Polska otrzymała około 35 proc. całkowitej alokacji RRF (59,8 mld euro), kolejne dwie transze mają napłynąć w kwietniu 2025 r., a ostatnie cztery – do końca 2026 r. Wraz z poprawą warunków na rynku eksportowym, inwestycje sektora prywatnego – dużych producentów – powinny odbić” – napisano w raporcie.

„Potencjalny wzrost amerykańskich ceł importowych na towary z UE są źródłem ryzyka, głównie poprzez negatywne skutki uboczne słabszej aktywności gospodarczej w Niemczech. Oczekuje się, że realny wzrost PKB wyniesie 3,4 proc. w 2025 roku i 3,2 proc. w 2026 r.” – dodano.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niezależnie od tego, kiedy i na jakich warunkach skończy się wojna w Ukrainie, odbudowa tego kraju będzie zadaniem skomplikowanym i kosztownym. Społeczność międzynarodowa wspierająca ten proces nie musi jednak działać w kompletnej próżni, ponieważ w przeszłości realizowano już przedsięwzięcia o podobnym charakterze. Warto wykorzystać wcześniejsze doświadczenia, nawet jeśli przeszłe uwarunkowania były odmienne od tych, z którymi mamy lub będziemy mieli do czynienia w Ukrainie.
Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego