KIG: Eksport z Polski w styczniu wzrósł o 0,9 proc. rdr

Eksport z Polski w styczniu 2025 r. wzrósł o 0,9 proc. rdr i o 12 proc. mdm do 27,671 mld euro – wynika z analizy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej. W lutym 2025 r. ze względów sezonowych eksport ponownie wzrośnie.

„Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG pozwalają szacować, że eksport w styczniu 2025 r. wyniósł 27 671 mln euro. Okazał się więc o 12,0 proc. wyższy niż w grudniu 2024 r., w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastoma miesiącami zwiększył się o 0,9 proc. Wielkość eksportu w lutym 2025 r. będzie, ze względów sezonowych, wyższa od notowanej w styczniu” – napisano.

KIG ocenia, że eksport w całym 2024 r. eksport zmniejszył się o 1,1 proc. rdr do 331,6 mld euro tj. W 2025 r. eksport może być wyższy niż rok wcześniej o 7,3 proc., a w 2026 r. może wzrosnąć o 9,6 proc.

tus/ asa/

 


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski