Trump odroczył cła USA na towary z Meksyku do 2 kwietnia

25-proc. cła na Meksyk na wszystkie towary i usługi objęte północnoamerykańską umową handlową, znaną jako USMCA, zostają odroczone do 2 kwietnia – podał w czwartek prezydent USA Donald Trump we wpisie na swojej platformie medialnej Truth Social.

Trump poinformował, że podjął decyzję po rozmowie z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum. Nie jest jasne czy odroczenie obejmie również Kanadę, która także jest częścią porozumienia handlowego USMCA.

Godzinę wcześniej decyzję o objęciu odroczeniem Meksyku i Kanady zapowiedział w wywiadzie dla CNBC sekretarz ds. handlu USA Howard Lutnick.

„Jeśli funkcjonujesz pod porozumieniem Donalda Trumpa obejmującym USA, Meksyku i Kanady, to możesz otrzymać teraz ulgę od taryf. A jeśli zdecydujesz się wyjść poza to, zrobiłeś to na własne ryzyko, a dziś nadchodzi moment rozliczenia” — powiedział Lutnick.

To zwolnienie ma obowiązywać do 2 kwietnia, kiedy Trump zapowiedział wprowadzić nową rundę taryf, w tym cła na kraje na całym świecie i cła sektorowe, takie jak na import samochodów, farmaceutyków i półprzewodników.

W tym samym czasie Trump w poście w mediach społecznościowych obiecał zmienić „ogromny deficyt handlowy” USA ze światem, co sugeruje, że nadal naciska na realizację swoich planów taryfowych.

Wcześniej Trump zdecydował w środę o zawieszeniu ceł na auta i inne wyroby przemysłu motoryzacyjnego z Meksyku i Kanady na miesiąc.

kek/ osz/


Artykuły powiązane

Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Kategoria: Trendy gospodarcze
Porozumienie handlowe USMCA zastąpiło w ostatnim roku pierwszej kadencji D. Trumpa Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), przynosząc istotny wzrost obrotów w regionie. Powróciwszy do władzy, prezydent uznaje jednak osiągnięte rezultaty za niekorzystne dla USA i zapowiada stosowanie ceł w stosunku do Meksyku i Kanady.
Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Kryzys WTO, cła i perspektywy handlu światowego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Globalny handel coraz wyraźniej zmienia oblicze. Ustalone, instytucjonalne zasady zaczynają ustępować woli i sile ekonomicznej dominujących graczy. Musi to wpłynąć na kierunki i wielkość strumieni międzynarodowej wymiany handlowej.
Kryzys WTO, cła i perspektywy handlu światowego

Jak Meksyk stał się kluczowym graczem w wojnie handlowej USA-Chiny

Kategoria: Trendy gospodarcze
Artykuł bada skutki wojny handlowej między USA a Chinami dla Meksyku. Wyniki pokazują, że niedawna zmiana polityki handlowej USA wobec Chin znacząco zwiększyła eksport meksykańskich firm do USA i ujawniła globalne łańcuchy wartości powiązane z programem IMMEX, w szczególności w branżach wymagających wysokich umiejętności i technologii.
Jak Meksyk stał się kluczowym graczem w wojnie handlowej USA-Chiny