Prezes NBP: Nie ma obecnie podstaw do zmian stóp proc.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński, podczas wystąpienia na kongresie Związku Banków Polskich powtórzył, że obecnie nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych, wobec faktu, że inflacja, w tym bazowa, jest obecnie podwyższona i nie zbiegnie do celu w kolejnych miesiącach.

„Celem podstawowym NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Realizując to NBP dąży do utrzymania inflacji na poziomie 2,5 proc., +/- 1 pp. Cel inflacyjny jest kompasem dla polityki pieniężnej, którym […] posługują się banki centralne, gdy decydują o stopach procentowych. Dzisiaj kompas ten jednoznacznie wskazuje, że nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych” – powiedział Glapiński.

Dodał, że inflacja przekracza blisko dwukrotnie cel inflacyjny, a proinflacyjnie oddziałują także kwestie regulacyjne.

Podkreślił, że uporczywie podwyższona pozostaje inflacja bazowa z uwagi na wciąż wysoką dynamikę płac, przyspieszający wzrost gospodarczy i luźną politykę fiskalną.

W ocenie Glapińskiego prognozy nie wskazują, że w najbliższych miesiącach inflacja osiągnie cel.

„Marcowa projekcja NBP daje nadzieję, że przy obecnym poziomie stóp proc. inflacja obniży się w 2026 r., a w 2027 r. powinna być zgodna z celem NBP” – dodał.

tus/ ana


Artykuły powiązane

Prezes NBP: Nie ma podstaw do obniżenia stóp proc. w tej chwili

Kategoria: Analizy
Spodziewaliśmy się, że projekcja marcowa będzie trochę bardziej optymistyczna jeśli chodzi o przewidywania na najbliższe kwartały. Taka się nie okazała – powiedział prof. Adam Glapiński podczas konferencji prasowej.
Prezes NBP: Nie ma podstaw do obniżenia stóp proc. w tej chwili

Prezes NBP: Nie widzę gotowości w Radzie do obniżki stóp proc. w 2024 r.

Kategoria: Analizy
Prof. Adam Glapiński zapowiedział, że Rada Polityki Pieniężnej będzie podejmować decyzje stosownie do napływających danych, ale dodał, że „nie widzi gotowości w Radzie do obniżki stóp w tym roku kalendarzowym”. Dyskusja w jego przekonaniu może zacząć się na początku 2025 r.
Prezes NBP: Nie widzę gotowości w Radzie do obniżki stóp proc. w 2024 r.

Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Już od paru dekad widać kurczenie się udziału płac w PKB krajów wysokorozwiniętych. Na szybką poprawę sytuacji się nie zanosi, choć takie „przytłumione” płace utrwalają nierówności społeczne. Wiadomo jednak, gdzie tkwią przyczyny tego procesu.
Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)