Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 50,7 pkt

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu 2025 r. wyniósł 50,7 pkt wobec 50,6 pkt w lutym – podał S&P Global.

„Według najnowszych wyników badania, w marcu koniunktura w polskim sektorze wytwórczym nadal się poprawiała. Produkcja i nowe zamówienia ponownie się zwiększyły, a eksport wzrósł po raz pierwszy od ponad trzech lat. Prognozy też uległy poprawie. Tymczasem presja kosztowa, mimo nasilenia, była historycznie słaba” – napisano w komentarzu do badania.

Autorzy badania podają, że tempo ekspansji, choć umiarkowane, było nieco wyższe niż średnia z badań długoterminowych.

Z raportu wynika, że w marcu 2025 r. nadal rósł popyt na polskie wyroby przemysłowe.

„Nowe zamówienia zwiększyły się drugi miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od lutego 2022 roku. Ogólna ekspansja była wspierana przez wzmożony eksport, co polskie firmy uzasadniały odbiciem na rynkach UE” – napisano.

Utrzymującemu się wzrostowi nowych zamówień towarzyszył szybszy wzrost produkcji, w dodatku nieprzerwany po raz pierwszy od ponad trzech lat.

„Ekspansja produkcji, choć umiarkowana, była wystarczająca, aby spowodować wzrost netto zapasów wyrobów gotowych” – napisano.

Autorzy raportują, że w marcu prognozy na najbliższe 12 miesięcy znów się wzmocniły, a optymizm biznesowy zwiększył się czwarty miesiąc z rzędu.

„Nastroje były najlepsze od czerwca 2021 r., ponadto przewyższyły długoterminowy trend. Producenci uzasadniali swój optymizm odbudowującym się popytem, wprowadzeniem na rynek nowych produktów, zwiększoną aktywnością w sektorze budowlanym, nowymi odbiorcami, funduszami z KPO i silniejszym eksportem” – napisano.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce