MRPiPS: Szacowana stopa bezrob. rejestrowanego w III: 5,3 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2025 r. wyniosła 5,3 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że w marcu 2025 r. stopa bezrobocia obniżyła się do 5,3 proc.

Według wstępnych danych resortu pracy, w końcu marca 2025 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 831,3 tys. bezrobotnych, czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 15 tys. osób (o 1,8 proc.), a rok do roku wzrosła o nieco ponad 9 tys. osób (1,1 proc.).

MRPiPS szacuje, że stopa bezrobocia w marcu br. w porównaniu do lutego 2025 r. spadła w 10 województwach (w 6 nie zmieniła się) i w ok. 70 proc. powiatów w Polsce, w tym również w ponad połowie powiatów, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego