Dokąd zmierza polityka pieniężna
Kategoria: Trendy gospodarcze
RPP w marcu oceniała, że ograniczaniu inflacji nie sprzyja polityka fiskalna i nie zostały przedstawione konkretne działania w kierunku ograniczenia deficytu – wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu RPP w marcu. Ponownie pojawiła się opinia, że poziom stóp jest zbyt niski.
„W trakcie posiedzenia zaznaczano, że ograniczeniu inflacji nie sprzyja polityka fiskalna. Zwracano uwagę, że deficyt budżetowy w 2024 r. w relacji do PKB był najwyższy od początku lat 90. Według prognoz Komisji Europejskiej w 2025 r. deficyt polskiego sektora finansów publicznych w relacji do PKB ma być jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Zaznaczano, że mimo to nie zostały przedstawione konkretne działania w kierunku ograniczenia deficytu, a w ostatnim okresie pojawiały się sygnały możliwego obniżenia części podatków” – napisano.
W marcu 2025 r. na Radzie ponownie pojawiła się opinia, że – wobec podwyższonej inflacji, w tym inflacji bazowej, a także wysokiej dynamiki wynagrodzeń i obecnego kształtowania się oczekiwań inflacyjnych – obecny poziom stóp procentowych NBP, jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie.
RPP utrzymała w marcu 2025 r. stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 5,75 proc. W kwietniu RPP dokonała zwrotu w kierunku luzowania polityki pieniężnej.
tus/ osz/