EBC obniżył stopy procentowe w banku centralnym o 25 pb.

Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. – podano po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia „restrykcyjne” dla swoich stóp.

Stopy procentowe depozytu w banku centralnym, podstawowych operacji refinansujących i kredytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 2,25 proc., 2,40 proc. i 2,65 proc.

„Perspektywa dla wzrostu pogorszyła się ze względu na rosnące napięcia w handlu” – napisano w komunikacie.

Zdaniem EBC, rosnąca niepewność może podkopywać zaufanie inwestorów i odpowiedź rynkowa na te czynniki może mieć efekt „zacieśniający”.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. W tym cyklu łagodzenia polityki monetarnej stopa depozytowa została obniżona o 150 pb.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro spada o 0,47 proc. wobec dolara do 1,1343. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 0,01 pb. do 2,51 proc.

jz/ asa/


Artykuły powiązane

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna