Norwegia: Norges Bank pozostawił stopy procentowe bez zmian

Bank centralny Norwegii (Norges Bank) pozostawił bez zmian benchmarkową stopę depozytową na poziomie 4,50 proc. – podał bank w komunikacie.

Analitycy spodziewali się na tym posiedzeniu banku utrzymania stóp procentowych bez zmian na poziomie 4,50 proc.

Bank spodziewa się, że stopy procentowe prawdopodobnie w 2025 r. zostaną obniżone.

kek/ osz/


Artykuły powiązane

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Punkt zwrotny dla polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Środki polityki pieniężnej mają wpływ na zarządzanie długiem publicznym. Chodzi tu nie tylko o luzowanie czy zacieśnianie ilościowe, ale także o zmiany stóp procentowych. Wraz ze wzrostem wskaźników zadłużenia sektora publicznego wzrośnie podatność kwestii zarządzania długiem na decyzje polityki pieniężnej. W niniejszym artykule analizujemy niektóre z prawdopodobnych konsekwencji tego stanu rzeczy, porównując wzorzec zmian oficjalnych stóp procentowych, które miały miejsce w latach 1975-1980, kiedy zarządzanie długiem odgrywało główną rolę w osiąganiu celów polityki pieniężnej, z okresem 2008-2023, kiedy interakcje między zarządzaniem długiem a polityką pieniężną nie budziły takiego niepokoju.
Punkt zwrotny dla polityki pieniężnej