Agencja Fitch utrzymała ocenę Francji na poziomie AA-

Agencja ratingowa Fitch utrzymała notę Francji na poziomie AA- i zmieniła przy tym perspektywę ze „stabilnej” na „negatywną”. To pierwsza ocena po przedstawieniu przez francuski rząd projektu budżetu na 2025 rok.

Fitch opublikował ocenę w piątek wieczorem. Jak komentuje agencja AFP, zmiana perspektywy na negatywną jest sygnałem, że agencja utrzymując notę na poziomie AA- liczy się z jej obniżeniem w przyszłości.

„Ryzyko związane z polityką budżetową wzrosło w porównaniu z naszą poprzednią oceną (z kwietnia 2024 r. – PAP)” – wyjaśnia Fitch.

W uzasadnieniu wskazał, że spodziewa się zwiększenia deficytu publicznego Francji, co sprawi, że dług publiczny jeszcze wzrośnie i sięgnie 118,5 proc. PKB przed 2028 r.

Analitycy nie podzielają prognoz rządu Francji, który chce zmniejszyć deficyt budżetowy z obecnych 6,1 proc. PKB do 5 proc. PKB w 2025 roku, a w 2029 roku – do wymaganych przez Unię Europejską 3 proc. PKB. Fitch prognozuje bowiem, że deficyt w 2025 i 2026 roku utrzyma się na poziomie 5,4 proc. PKB.

„Głębokie podziały polityczne i mniejszościowy rząd utrudniają Francji zdolność od realizowania trwałej strategii konsolidacji fiskalnej” – głosi uzasadnienie agencji.

Francja boryka się z potężnym deficytem budżetowym i długiem publicznym. Nowy rząd, kierowany przez premiera Michela Barniera, przedstawił w czwartek projekt budżetu, którego głównym celem jest zaoszczędzenie w przyszłym roku 60 mld euro, poprzez jednoczesne cięcia wydatków i podniesienie wpływów z podatków.

Z Paryża Anna Wróbel

awl/ fit/ pr/


Artykuły powiązane

Konsekwencje wyborów do Europarlamentu we Francji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decyzja prezydenta Francji o rozwiązaniu francuskiego Zgromadzenia Narodowego zaskoczyła rynki finansowe i podwyższyła ryzyko polityczne w Europie. Francuskie aktywa finansowe doświadczyły gwałtownej wyprzedaży i rentowność obligacji 10Y wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2023 r. Spread pomiędzy 10-letnimi francuskimi a niemieckimi obligacjami rządowymi znalazł się przejściowo na najwyższych poziomach od 2012 r., tj. od kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.
Konsekwencje wyborów do Europarlamentu we Francji

Dwa oblicza francuskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kraj nad Sekwaną zmaga się z rosnącymi problemami strukturalnymi. Ma też istotne atuty gospodarcze. W obecnej sytuacji politycznej jednymi i drugimi może być coraz trudniej zarządzać.
Dwa oblicza francuskiej gospodarki

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara