Agencja Moody’s prognozuje w ’25 dynamikę PKB Polski na 3,5 proc.

Agencja ratingowa Moody’s prognozuje wzrost PKB Polski w 2025 r. na 3,5 proc. rdr – podano w raporcie agencji poświęconemu regionowi Europy Środowo-Wschodniej.

„W 2025 r. wzrost PKB przyspieszy w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, choć wystąpią duże różnice między krajami, wahające się od 1,5 proc. na Słowacji do 3,5 proc. w Polsce” – napisano w raporcie.

„Polska gospodarka jest największą i najbardziej zdywersyfikowaną wśród krajów EŚW. Planowany istotny wzrost wydatków na obronność do prawie 5 proc. PKB w 2025 r. oraz unijne fundusze z KPO będą dwoma czynnikami wspierającymi wzrost gospodarczy” – dodano.

Agencja ocenia, że wynik tegorocznych wyborów prezydenckich będzie miał kluczowe znaczenie dla zdolności rządu do skutecznego rządzenia i wdrażania reform wymiaru sprawiedliwości.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-”, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Pierwszy przegląd ratingu Polski w 2025 r. Moody’s zaplanowała na 21 marca 2025 r.

tus/ osz/

 


Artykuły powiązane

Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kategoria: Analizy
Ważnym skutkiem globalizacji jest zwiększona współzależność cen aktywów na rynkach kapitałowych, która może stymulować podatność na szoki zmienności cen. Badanie wykazało, że Polska jest silnym eksporterem szoków zmienności cen do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce