Biały Dom, USA: Wskaźnik CPI na poziomie 2,5 proc.

Główna doradczyni ds. gospodarki Białego Domu, Lael Brainard ogłosiła zamkniecie rozdziału inflacji. Taki komunikat przekazała po publikacji danych, według których wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w USA wyniósł w sierpniu 2,5 proc. Gospodarka, a w szczególności inflacja, są istotnymi tematami trwającej amerykańskiej kampanii prezydenckiej.

„CPI na poziomie 2,5 proc. zaskoczył część analityków, którzy przewidywali, że wyniesie on 2,6 proc. Biorąc pod uwagę, że w lipcu wyniósł 2,9 proc., poziom inflacji CPI jest najniższy od 2021 r.” – poinformował amerykański resort pracy.

Według sondażu przeprowadzonego dla dziennika „The New York Times”, gospodarka jest uznawana przez większość Amerykanów za najważniejszy temat kampanii.

Najnowsze wyniki CPI wskazują, że inflacja zachowuje się w dużej mierze tak, jak przewidywała to amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), która zbierze się już 18 września. Szef Fed Jerome Powell nie powiedział wprost, ale zasugerował już wcześniej, że podczas najbliższego spotkania dojdzie do obniżek stóp procentowych.

Nie jest jasne, o ile zostaną obniżone, również dlatego, że Fed podejmuje swoje decyzje na podstawie innego wskaźnika, w który wchodzi część danych z CPI, ale który ukazuje się później.

Jak ocenił „NYT”, płace od ponad roku rosną szybciej niż ceny, dlatego też administracja prezydenta USA Joe Bidena, która miała trudności, aby pokazać, że udało jej się polepszyć sytuację gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, może mieć powody do zadowolenia.

Fed podniósł stopy procentowe podczas pandemii COVID-19, aby walczyć z rosnącymi wówczas cenami.

Wielu przedsiębiorców czeka na obniżkę stóp procentowych, ponieważ firmy będą wówczas mogły dostawać tańsze pożyczki w bankach.

awm/ mms/ asa/


Artykuły powiązane

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji