BIEC, KM WSIiZ: Barometr Ofert Pracy w II wzrósł o 4,2 pkt.

Barometr Ofert Pracy w lutym wzrósł o 4,2 pkt. do 260,4 pkt. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Autorzy badania podają, że był to drugi z rzędu wzrost wskaźnika.

„Tym samym bieżący rok zaczyna się nieco lepiej niż poprzedni. Od koniunkturalnego dna osiągniętego w końcu 2023 r. liczba internetowych ofert pracy bardzo nieznacznie wzrosła, a sytuacja na rynku wakatów ustabilizowała po uprzednich wstrząsach i całym „cyklu kowidowym”, trwającym od połowy 2020 do końca 2023 r. W wielu obserwowanych kategoriach ofert pracodawcy wciąż ostrożnie podchodzą do wznawiania rekrutacji ze względu na osłabioną, choć lepszą niż przed rokiem, koniunkturę gospodarczą” – napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych od kilku miesięcy odnotowywane jest ożywienie.

„W niektórych kategoriach ofert z zakresu tych nauk ogłoszeń o pracy przybywa szybko. Niemniej jednak wakatów dla tego typu pracowników nadal jest stosunkowo niewiele, głównie ze względu na bardzo ostre spadki koniunkturalne w ciągu ostatnich lat. Bez zmian prawie od roku pozostaje liczba ogłaszanych ofert pracy dla absolwentów nauk społecznych i prawnych, choć na poziomie poszczególnych kategorii obserwujemy zawody, na które pracodawcy nadal ograniczają poszukiwania. Po krótkiej korekcie, liczba ofert w sektorze usług się ustabilizowała” – napisano.

Jak podają autorzy badania relatywnie największy wzrost w skali miesiąca wystąpił w branży medialnej, w której od lat notowne jest ustawiczne kurczenie się liczby ogłoszeń zatrudnienia.

„W pozostałych kategoriach ofert pracy również obserwujemy wzrost w relacji do ubiegłego miesiąca. Wśród nich stosunkowo dobra sytuacja utrzymuje się w branży spedycyjnej, choć w pozostałych obszarach logistyki występują spadki” – napisano.

Najlepsza sytuacja nadal panuje w zawodach związanych z pracą fizyczną, w których mimo niedawnej korekty, wakatów wciąż jest więcej niż w poprzednich latach.

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Robotyzacja rynku pracy wydaje się nieuchronna. Międzynarodowa Federacja Robotyki w opublikowanych pierwszych podsumowaniach 2023 r. pokazuje, że liczba działających robotów na całym świecie osiągnęła nowy rekord: 3,9 mln sztuk. Tak wiele uruchomionych aplikacji robotycznych nie pozostanie bez wpływu na rynek zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki. Pytanie, czy roboty zabiorą nam pracę, jest aktualne jak nigdy i budzi liczne dyskusje oraz analizy ekspertów.
Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Nic co ludzkie nie będzie nam obce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Każdego ranka, gdy smartfon budzi nas i dostarcza spersonalizowane wiadomości oraz prognozę pogody na podstawie naszej lokalizacji, wchodzimy w interakcję z AI. Zadajemy pytania Siri lub Alexii, które stały się codziennymi kompankami, jednocześnie ufając, że Google Maps zrobi dla nas analizę ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, aby zaplanować jak najszybszą trasę do pracy. Spotify dobiera muzykę zgodnie z naszymi wcześniejszymi preferencjami, a Chat GPT, na naszą prośbę redaguje tekst wiadomości, którą mamy zamiar wysłać e-mailem. W końcu sprawdzamy konto bankowe i nawet nie zastanawiamy się, jak działają aplikacje chroniące nas przed oszustwami i oferujące spersonalizowane porady finansowe.
Nic co ludzkie nie będzie nam obce