Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu 2024 r. w Polsce się nie zmienił i pozostał na poziomie 160,9 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
BIEC podaje, że cztery spośród ośmiu składowych wskaźnika nie zmieniły, dwie uległy poprawie, a dwie pogorszeniu w stosunku do wartości z ubiegłego miesiąca.
„O obecnej kondycji gospodarki i jej krótkookresowych perspektywach ciągle decyduje popyt wewnętrzny, a głównie konsumpcja indywidualna. Pojawiają się pewne sygnały świadczące o większym zaangażowaniu firm w inwestycje, jednak na razie są to wyłącznie zapowiedzi nie potwierdzone konkretnymi działaniami” – napisano w komentarzu do badania.
„Od kilku miesięcy nie widać istotnego przełomu w napływie nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. W szczególności dotyczy to zamówień od odbiorców zagranicznych, gdzie dekoniunktura trwa od początku 2023 r. Częściowo wynika to ze słabej kondycji większości rozwiniętych gospodarek europejskich, w tym zwłaszcza niemieckiej, częściowo zaś jest to rezultat utraty konkurencyjności naszej oferty towarowej w konsekwencji wzrostu kosztów, zwłaszcza tych dotyczących pracy” – dodano.
map/ asa/