BIK: W II ‘25 popyt na kredyty mieszkaniowe +37,2 proc. rdr

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lutym 2025 r. wzrósł o 37,2 proc. rdr, a liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 24,3 proc. – podał BIK w komunikacie.

W lutym 2025 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 37,2 proc. w porównaniu z lutym 2024 r.

W lutym 2025 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 33,11 tys. osób w porównaniu z 26,64 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost rdr o 24,3 proc.

W lutym 2025 r. w porównaniu ze styczniem liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 17,0 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w lutym 2025 r. 449,1 tys. zł i była wyższa o 5,1 proc. niż w lutym 2024 r. W porównaniu ze styczniem 2025 r. była wyższa o 1,7 proc. Kwota ta jest najwyższa w historii.

„O 17 proc. wzrosła w lutym 2025 r. liczba osób wnioskujących o kredyt hipoteczny w porównaniu do stycznia br. Warto nadmienić, że historycznie styczeń nie jest miesiącem, w którym zainteresowanie kredytem mieszkaniowym jest bardzo duże. Trzeba też pamiętać, że jeżeli wniosek o kredyt składa więcej niż jedna osoba, to do BIK przesyłane jest zapytanie dotyczące każdej z tych osób. Częściowo wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lutym może wynikać z faktu, że obecnie o kredyt wnioskuje mniej singli” – wyjaśnił BIK w komentarzu.

BIK pisze, że historyczny rekord średniej kwoty kredytu padł przy spadku cen transakcyjnych na rynku wtórnym o około 6 proc. i stabilizacji na rynku pierwotnym.

„Kredytowane są zatem zakupy droższych nieruchomości, co powoduje konieczność wnioskowania o kredyt dwóch i więcej potencjalnych kredytobiorców” – podał BIK.

map/


Artykuły powiązane

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce na tle innych krajów UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obserwowane w ostatnim czasie dynamiczne zmiany na polskim rynku kredytów hipotecznych i działania mające wspomóc kredytobiorców zachęcają do bliższego przyjrzenia się temu segmentowi kredytów, również na tle innych krajów UE.
Rynek kredytów hipotecznych w Polsce na tle innych krajów UE

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną