Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki
Kategoria: Trendy gospodarcze
Unia Europejska i USA poczyniły w tym tygodniu niewielkie postępy w negocjacjach handlowych, ponieważ przedstawiciele administracji Białego Domu wskazywali, że większość amerykańskich ceł nałożonych na UE nie zostanie zniesiona – podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.
Według źródeł Bloomberga, komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič opuścił spotkanie z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa z niewielką jasnością co do stanowiska USA, zmagając się z określeniem celów strony amerykańskiej. W poniedziałek w Waszyngtonie Šefčovič spotkał się na około dwie godziny z sekretarzem ds. handlu USA Howardem Lutnickiem i przedstawicielem USA ds. handlu Jamiesonem Greerem.
Bloomberg podał, że chociaż urzędnicy amerykańscy zasugerowali, że cła sektorowe muszą pozostać w mocy, to niektóre cła na samochody można by zrównoważyć przez zwiększenie inwestycji, produkcji i eksportu z USA, powiedzieli ludzie. Możliwe jest jednak, że cła mogą wzrosnąć w przyszłości, gdyby eksport USA nie został wzmocniony.
W przypadku stali i aluminium, a także potencjalnych przyszłych ceł na miedź, USA chcą, aby UE wystąpiła z propozycją rozwiązania, jednocześnie rozważając możliwość uniwersalnych ceł na import USA. Według agencji Bloomberga, nie jest jasne, czy niektóre z przedstawionych pomysłów mają szersze poparcie w administracji Białego Domu, ale w ocenie źródeł kilka z nich nie jest zgodnych z zasadami WTO.
Bloomberg podał, że przedstawiciele USA nalegali na omówienie tego, co USA postrzegają jako bariery pozataryfowe, czyli regulacje dotyczące cyfryzacji i sztucznej inteligencji, a także standardów żywnościowych. Dyskusje między obiema stronami będą kontynuowane na poziomie technicznym. Według źródeł Amerykanie nie wykazali zainteresowania zwiększeniem zakupów LNG od USA ze strony UE jako metody obniżenia deficytu w handlu USA z Unią.
Trump ogłosił w tym miesiącu nowe cła na import do USA. Jego administracja posunęła się również naprzód z planami nałożenia ceł na import półprzewodników i produktów farmaceutycznych. Wszystkie nowe taryfy Trumpa dotyczą towarów z UE o wartości około 380 mld euro. (PAP Biznes)
kek/ asa/