Bloomberg: Niewielkie postępy w negocjacjach handlowych UE z USA

Unia Europejska i USA poczyniły w tym tygodniu niewielkie postępy w negocjacjach handlowych, ponieważ przedstawiciele administracji Białego Domu wskazywali, że większość amerykańskich ceł nałożonych na UE nie zostanie zniesiona – podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

Według źródeł Bloomberga, komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič opuścił spotkanie z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa z niewielką jasnością co do stanowiska USA, zmagając się z określeniem celów strony amerykańskiej. W poniedziałek w Waszyngtonie Šefčovič spotkał się na około dwie godziny z sekretarzem ds. handlu USA Howardem Lutnickiem i przedstawicielem USA ds. handlu Jamiesonem Greerem.

Bloomberg podał, że chociaż urzędnicy amerykańscy zasugerowali, że cła sektorowe muszą pozostać w mocy, to niektóre cła na samochody można by zrównoważyć przez zwiększenie inwestycji, produkcji i eksportu z USA, powiedzieli ludzie. Możliwe jest jednak, że cła mogą wzrosnąć w przyszłości, gdyby eksport USA nie został wzmocniony.

W przypadku stali i aluminium, a także potencjalnych przyszłych ceł na miedź, USA chcą, aby UE wystąpiła z propozycją rozwiązania, jednocześnie rozważając możliwość uniwersalnych ceł na import USA. Według agencji Bloomberga, nie jest jasne, czy niektóre z przedstawionych pomysłów mają szersze poparcie w administracji Białego Domu, ale w ocenie źródeł kilka z nich nie jest zgodnych z zasadami WTO.

Bloomberg podał, że przedstawiciele USA nalegali na omówienie tego, co USA postrzegają jako bariery pozataryfowe, czyli regulacje dotyczące cyfryzacji i sztucznej inteligencji, a także standardów żywnościowych. Dyskusje między obiema stronami będą kontynuowane na poziomie technicznym. Według źródeł Amerykanie nie wykazali zainteresowania zwiększeniem zakupów LNG od USA ze strony UE jako metody obniżenia deficytu w handlu USA z Unią.

Trump ogłosił w tym miesiącu nowe cła na import do USA. Jego administracja posunęła się również naprzód z planami nałożenia ceł na import półprzewodników i produktów farmaceutycznych. Wszystkie nowe taryfy Trumpa dotyczą towarów z UE o wartości około 380 mld euro. (PAP Biznes)

kek/ asa/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Taktyczna strona polityki gospodarczej Trumpa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Strategia gospodarczej polityki prezydenta USA Donalda Trumpa jest jasna. Na froncie zagranicznym konieczne jest zahamowanie rosnącej potęgi Chin i ekonomiczne podporządkowanie obu Ameryk.
Taktyczna strona polityki gospodarczej Trumpa