BoE: Udział transakcji ze złotym na bryt. FX w X ’24: 1,0 proc.

Średni dzienny udział transakcji z udziałem złotego na brytyjskim rynku walutowym w październiku 2024 r. wyniósł 1,0 proc., o 0,1 pp. mniej niż rok wcześniej i tyle samo co pół roku wcześniej – wynika z cyklicznego badania londyńskiego Stałego Komitetu ds. Rynku Walutowego pod auspicjami Bank of England.

Badanie jest przeprowadzane dwa razy w roku wśród dużych instytucji finansowych (w październiku było to 25 podmiotów).

Średnie dzienne obroty na parze USD/PLN w październiku wyniosły 22,1 mld dol. i było to 0,7 proc. obrotów na rynku. W poprzednim badaniu było to 20,5 mld dol. i 0,5 proc.

Spośród głównych walut spadł udział dolara (do 89,1 proc. z 90,3 proc.) i japońskiego jena (do 14,14 proc. z 15,7 proc.), a także chińskiego juana do (4,1 proc. z 5,7 proc.).

Udział euro wzrósł do 32,7 proc. z 31,1 proc.

Średnie dzienne obroty na brytyjskim FX osiągnęły w październiku 2024 r. 3,217 mld dol. 5 proc. mniej niż w kwietniu.

Średnie dzienne obroty na parze USD/EUR wyniosły w październiku 797,5 mld dol. i było to 24,8 proc. całości brytyjskiego FX. Na drugim miejscu pod względem wolumenu były obroty na parze USD/JPY (401,5 mld mld dol. i 12,5 proc.), a na trzecim USD/GBP (380,9 mld dol. i 11,8 proc.).

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

e-CNY – cyfrowy pieniądz banku centralnego Chin

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mija 10 lat od rozpoczęcia prac zmierzających do wprowadzenia w Chinach cyfrowej formy pieniądza emitowanej przez bank centralny (CBDC – Central Bank Digital Currency) oznaczonej symbolem e-CNY i określanej potocznie jako cyfrowy juan.
e-CNY – cyfrowy pieniądz banku centralnego Chin