Bowman: Szybkie obniżanie stóp może z znowu rozpalić inflację

Postęp w zakresie obniżania inflacji osłabł, a zbyt szybkie obniżanie stóp procentowych może znów ją rozpalić – oceniła na konferencji Michelle W. Bowman, członkini zarządu Fed, cytowana przez agencję Bloomberg.

„Inflacja pozostaje niekomfortowo powyżej 2-proc. celu Fed” – powiedziała Bowman na konferencji bankowej w Missouri, cytowana przez Bloomberga.

„Wydaje się, że postęp w zakresie (obniżania) inflacji utknął” – dodała.

Zaznaczyła, że ryzyka wzrostu inflacji pozostają wyraźne, a przyszłotygodniowe dane pomogą podjąć decyzję Rezerwie Federalnej w sprawie wysokości stóp procentowych.

„Obniżanie stopy referencyjnej zbyt szybko może z powrotem rozpalić inflację” – oceniła członkini zarządu Fed, dodając, że lepiej obniżać stopy ostrożnie i stopniowo.

Oceniła jednocześnie, że amerykańska gospodarka jest silna, a amerykański rynek pracy jest bliski poziomowi pełnego zatrudnienia.

jz/ asa/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy