Bułgaria nie wejdzie do strefy euro na początku 2025 r.

Prezes Bułgarskiego Banku Narodowego Dimitar Radew poinformował na konferencji w Sofii we wtorek, że opóźnia się spełnienie warunków przyjęcia kraju do strefy euro. Nie dojdzie do tego na początku 2025 r., jak przewiduje rządowy plan. Przyczyną, jak podkreślił, jest trwający od kilku lat kryzys polityczny w kraju.

Radew powiedział, że bułgarski sektor bankowy i bank centralny będą całkowicie gotowe do końca roku do wprowadzenia euro, lecz to nie wystarcza. Ocenił, że istnieje szereg regulacji, które należy wprowadzić na szczeblu centralnym i samorządowym, a na to potrzeba czasu.

To wszystko wymaga działań ustawodawczych, których nie podjęto wskutek przerw w pracach parlamentu i szeregu przedterminowych wyborów w ostatnich latach. W czerwcu odbędą się szóste od 2021 r. parlamentarne wybory przedterminowe.

Minister gospodarki Petko Nikołow poinformował, że do wejścia Bułgarii do strefy euro może dojść w połowie 2025 r. Według znanego ekonomisty Lewona Champarcumiana, długoletniego dyrektora jednego z największych banków krajowych, jest to również niemożliwe. „Nikt nie wchodził do strefy euro w połowie roku” – podkreślił Champarcumian.

Ewgenia Manołowa

man/ mms/ osz/


Artykuły powiązane

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych