Calviño: EBI podwoi inwestycje w bezpieczeństwo i obronę w ’25

Prezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Nadia Calviño, zapowiedziała w czwartek, że w 2025 r. bank zwiększy do 2 mld euro inwestycje w bezpieczeństwo i obronę. Jak jednak podkreśliła, zaangażowanie w obronność przez EBI musi iść w parze z dbaniem o zdolności finansowe banku.

Calviño zaprezentowała w Brukseli wyniki EBI za 2024 r. Jak mówiła, ten unijny bank rozwojowy przekazał na inwestycje w bezpieczeństwo i obronę w 2024 r. 1 mld euro – dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku. Dodała, że celem jest ponowne podwojenie tej kwoty w 2025 r.

EBI zwiększył inwestycje w projekty tzw. podwójnego zastosowania – wykorzystywane w celach zarówno cywilnych, jak i militarnych, w tym także w Polsce. Jak wyliczała prezeska, bank przeznacza pieniądze m.in. na ochronę granic, mobilność wojskową, rozminowywanie, przestrzeń kosmiczną, cyberbezpieczeństwo, sprzęt przeciwzakłóceniowy, ochronę dna morskiego i infrastruktury krytycznej, badania i rozwój oraz drony.

„Realizujemy mandat szefów państw i rządów, by zwiększyć wsparcie EBI dla przemysłu obronnego w Europie, jednocześnie zabezpieczając nasze możliwości finansowe” – mówiła w czwartek Calviño.

Do zwiększenia roli EBI w finansowaniu europejskiej obronności wezwali unijni liderzy na swym szczycie w grudniu 2023 r.

Trzy miesiące później – w marcu 2024 r. – przywódcy 14 krajów członkowskich, w tym Polska, Niemcy i Francja, doszli do wniosku, że EBI powinien robić jednak jeszcze więcej, biorąc pod uwagę skalę potrzeb. W liście do Calviño zwrócili uwagę, że chociaż EBI zapewnia finansowanie projektów podwójnego zastosowania, to stanowi ono jedynie niewielką część działań EBI.

Z kolei w czerwcu 2024 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała liderom na szczycie, że UE potrzebuje na inwestycje w obronność i bezpieczeństwo 500 mld euro w ciągu najbliższej dekady.

Calviño podkreślała, że EBI odpowiada na zapotrzebowanie krajów członkowskich, także tych, które w marcu 2024 r. wezwały do zwiększenia finansowania.

„Nasze wyniki za 2024 r. pokazują, że to właśnie zrobiliśmy” – przekonywała. Zapowiedziała, że w nadchodzących miesiącach EBI zatwierdzi kolejne projekty obronne.

„Nie jesteśmy ministrami obrony, jesteśmy bankiem inwestycyjnym” – mówiła Calviño.

Jak dodała, przemysł obronny jest jedynym sektorem, w którym EBI działa tak aktywnie, badając zapotrzebowanie na rynku. To doprowadziło m.in. do uruchomienia w grudniu 2024 r. specjalnego programu dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze zbrojeniowym o wartości 1 mld euro.

„Teraz sprawdzamy, czy jest dalsze zapotrzebowanie” – powiedziała.

Calviño podkreślała konieczność zabezpieczenia podstawy finansowania EBI i stabilności banku. Pytana, o to do jakiej wielkości wsparcie dla przemysłu obronnego będzie dla banku bezpieczne, odpowiedziała, że EBI reaguje na zapotrzebowanie.

Unijni liderzy powrócą do kwestii finansowania projektów obronnych na nadzwyczajnym szczycie w poniedziałek w Brukseli. EBI jest jedną z potencjalnych opcji finansowania potrzeb UE w obszarze bezpieczeństwa, obok pozyskania środków poprzez obligacje i zwiększenia wkładu państw członkowskich do budżetu UE.

Z Brukseli Magdalena Cedro

mce/ ap/ asa/


Artykuły powiązane

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich