Chiny łagodzą stanowisko w polityce pieniężnej

Chiny w 2025 r. przyjmą odpowiednio luźną politykę pieniężną, co będzie pierwszym złagodzeniem tego stanowiska od około 14 lat, a także wprowadzą bardziej proaktywną politykę fiskalną, mającą na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego – podano w oświadczeniu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin.

Państwowa agencja Xinhua podała, powołując się na poniedziałkowy komunikat po spotkaniu najwyższych urzędników Politbiura, że Chiny przyspieszą niekonwencjonalne dostosowania antycykliczne, skupiając się na zwiększaniu popytu krajowego i pobudzaniu konsumpcji.

„Należy wdrożyć bardziej proaktywną politykę fiskalną i odpowiednio luźną politykę pieniężną, wzmacniając i udoskonalając zestaw narzędzi polityki, wzmacniając nadzwyczajne korekty antycykliczne” – podano w komunikacie.

Oświadczenie to pojawiło się przed coroczną Centralną Konferencją Pracy Ekonomicznej w nadchodzących dniach, która ma za zadanie ustalić kluczowe cele w polityce gospodarczej na 2025 r. Konferencja ma się rozpocząć w środę.

W komunikacie podano, że w 2025 r. władze Chin mają przestrzegać zasady dążenia do postępu przy jednoczesnym zachowaniu stabilności. W publikacji dodano, że rynek nieruchomości i rynek akcji muszą zostać ustabilizowane.

Nowe brzmienie wytycznych ws. polityki pieniężnej oznacza pierwsze złagodzenie stanowiska od końca 2010 r.

„Uważamy, że wskazuje to na silny bodziec fiskalny, dużą obniżkę stóp procentowych i zakupy aktywów w 2025 r. Ton polityki wskazuje na silne przekonanie co do gróźb Trumpa dotyczących taryf” – powiedział Xing Zhaopeng, starszy strateg ds. Chin w ANZ.

„Oczekuje się, że dodatkowe narzędzia polityki gospodarczej znacznie poprawią jakość i skuteczność w działaniu. Szanse na ustalenie celu wzrostu PKB na poziomie około 5 proc. znacznie wzrosły” – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista Greater China w Jones Lang LaSalle.

kek/ asa/

 


Artykuły powiązane

Chiny – jedyne supermocarstwo przemysłowe: zarys drogi na szczyt

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stany Zjednoczone są jedynym militarnym supermocarstwem świata: wydają na siły zbrojne więcej niż dziesięć kolejnych krajów łącznie. Chiny natomiast stały się jedynym na świecie supermocarstwem w przetwórstwie przemysłowym (manufacturing). Produkcja Chin przewyższa produkcję dziewięciu następnych krajów na liście razem wziętych.
Chiny – jedyne supermocarstwo przemysłowe: zarys drogi na szczyt

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego