DBRS Morningstar potwierdziła rating Polski na poziomie „A”

Agencja DBRS Morningstar potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A” ze stabilną perspektywą – poinformowała agencja w komunikacie.

„Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę Morningstar DBRS, że perspektywy gospodarcze Polski pozostają solidne w średnim terminie, pomimo silniejszych trudności zewnętrznych wynikających z kwestii ceł i niższego popytu ze strony kluczowych partnerów handlowych z Europy. W ciągu najbliższych kilku lat polska gospodarka skorzysta na wznowieniu napływu środków UE oraz ze względu na solidny popyt krajowy. Ten ostatni będzie wspierany przez utrzymujący się silny wzrost płac realnych i wysokie wydatki publiczne” – napisano w komunikacie DBRS.

„Deficyt fiskalny pozostanie wysoki w horyzoncie prognozy, a przewidywana ścieżka konsolidacji będzie wolniejsza z uwagi na strukturalnie wyższe wydatki na obronę i wydatki socjalne. MFW prognozuje, że deficyt fiskalny Polski utrzyma się w tym roku na poziomie ponad 6 proc. PKB. Mimo to spodziewamy się, że w średnim okresie zadłużenie pozostanie na ogólnie umiarkowanym poziomie” – dodano.

W ocenie DBRS rating Polski wspiera członkostwo w Unii Europejskiej, wiarygodne zdolności obronne i silny wzrost gospodarczy.

„Obecny rząd […] zaczął naprawiać wcześniej napięte stosunki kraju z UE, która wyraziła obawy dotyczące praworządności i wpływu politycznego na instytucje sądowe. Polska niedawno osiągnęła pierwsze kamienie milowe reform, które pozwolą na wypłatę środków z funduszy z KPO. Wybory prezydenckie prawdopodobnie określą zdolność obecnego rządu do przeprowadzenia bardziej kompleksowych reform w celu spełnienia unijnych standardów praworządności i sprostania wyzwaniom gospodarczym” – podał DBRS.

Zdaniem Morningstar DBRS, Polska posiada wystarczające bufory, które wspierają zdolność kraju do łagodzenia niekorzystnych wstrząsów zewnętrznych.

Jednocześnie stosunkowo niski poziom dochodu per capita, coraz bardziej niekorzystna demografia i szeroki wysoki deficyt fiskalny stanowią ograniczenie dla oceny kredytowej.

Spośród największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej oceniają Moody’s – na poziomie „A2” (analogiczny poziom jak w DBRS). Rating Polski według Fitch i S&P to „A-”, jeden poziom niżej. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

tus/


Artykuły powiązane

Oszczędności i inwestycje – trudne partnerstwo

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na pisanie o tym, jak ważne jest oszczędzanie i inwestowanie zużyto morze atramentu i farby drukarskiej. O oszczędzaniu mówią dziesiątki przysłów np. „oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”. Tak, tak „i pracą” – a może lepiej by było: „przede wszystkim pracą”? Liczni publicyści przekonują, a politycy pouczają, że Polacy muszą więcej oszczędzać, by gospodarka szybciej się rozwijała. Ale gdy się zastanowimy, co by było, gdyby tak nagle wszyscy zaoszczędzili dajmy na to 90 proc. tego co zarobili, to zauważymy, że byłoby niedobrze – katastrofa: towary leżałyby na półkach, a przedsiębiorcy by pobankrutowali – przecież tego, czego nie udało się sprzedać w kraju nie byłoby łatwo upchnąć za granicą, i tak borykającą się z nadprodukcją, szukającą po świecie rynków zbytu. Sprawy są zatem bardziej skomplikowane niż się powierzchownie wydaje.
Oszczędności i inwestycje – trudne partnerstwo

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro