EBC: Przestrzeń dla dalszych obniżek stóp proc. ograniczona

Europejski Bank Centralny musi uważać, aby nie obniżyć stóp procentowych zbyt mocno, ponieważ koszty pożyczek są już blisko poziomu, który nie ogranicza już gospodarki, a dalsze obniżanie stóp może przynieść odwrotny skutek – oceniła członkini zarządu EBC Isabel Schnabel w wypowiedzi dla agencji Bloomberg.

„Biorąc pod uwagę perspektywy dla inflacji, myślę, że możemy stopniowo zmierzać w kierunku neutralnego dla gospodarki poziomu stóp proc., jeśli napływające dane będą nadal potwierdzać nasz bazowy scenariusz. Ostrzegałabym przed pójściem zbyt daleko, to jest w stronę akomodacyjnych stóp proc.” – powiedziała Schnabel.

„Rynki zdają się zakładać, że będziemy musieli przyjąć akomodacyjne nastawienie w polityce monetarnej. Z dzisiejszej perspektywy nie sądzę, aby było to właściwe” – dodała.

Oceniła też, że neutralny poziom stóp proc., którego nie da się dokładnie zmierzyć, wynosi od 2 do 3 proc., czyli wyżej niż sugerowali bardziej gołębio nastawieni członkowie EBC, tacy jak Yannis Stournaras z Grecji i Mario Centeno z Portugalii.

Schnabel wskazywała też, że przy stopie depozytowej wynoszącej 3,25 proc. po cięciach o trzy czwarte punktu procentowego w 2024 r., to stopy procentowe EBC mogą nie być tak daleko od poziomu neutralnego.

Odrzuciła również spekulacje rynkowe na temat możliwości obniżki stóp proc. o pół punktu procentowego, wskazując, że preferuje stopniowe podejście do obniżek stóp proc. Wskazywała, że nawet jeśli inflacja okaże się niższa, obniżenie stóp procentowych może okazać się kontrproduktywne, jeśli przyczyną spadku inflacji będą problemy gospodarcze.

„W takiej sytuacji koszty przejścia na terytorium akomodacyjne mogą być wyższe niż korzyści. Wykorzystalibyśmy cenną przestrzeń polityczną, która może być potrzebna w przyszłości, gdy gospodarka będzie musiała stawić czoła wstrząsom, z którymi polityka pieniężna będzie mogła poradzić sobie skuteczniej” – powiedziała Schnabel.

„Twarde dane i badania ankietowe sugerują, że gospodarka strefy euro nadal znajduje się w stagnacji. Konsumpcja w trzecim kwartale, o ile możemy stwierdzić na podstawie dostępnych danych, była silniejsza niż oczekiwano. Widzimy pewne dowody na ożywienie napędzane konsumpcją w danych. Daje mi to pewność, że ta narracja pozostaje prawdopodobna” – stwierdziła, dodając, że w tej chwili nie widzi ryzyka wystąpienia recesji.

Rynki pieniężne szacują, że do końca 2025 r. stopa depozytowa EBC zostanie obniżona o 146 pb. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg przewidują, że w drugiej połowie 2025 r. stopa depozytowa EBC wyniesie 2 proc.

„W ostatnich dwóch cyklach łagodzenia EBC ostatecznie obniżył stopy do około 200 pb. poniżej tego, co według naszych szacunków było poziomem neutralnym. Bloomberg Economics uważa, że do spadku stopy depozytowej poniżej 2 proc., co jest naszym obecnym szacunkiem neutralnej stopy, potrzebny byłby poważny szok” – powiedzieli David Powell i Andrej Sokol, ekonomiści Bloomberg Economics.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 11–12 grudnia 2024 r. Po posiedzeniu opublikowane zostaną najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne.

kek/ osz/

 


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna