EBOiR podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w ’24 do 2,9 proc.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2024 r. o 0,2 pkt proc. do 2,9 proc. – wynika z najnowszego raportu banku. W 2025 r. EBOiR prognozuje wzrost na poziomie 3,5 proc.

„W 2023 r. gospodarka znajdowała się w stagnacji ze względu na spadek konsumpcji prywatnej i wysoki poziom zapasów. Z drugiej strony, inwestycje i eksport netto miały pozytywny wpływ na wzrost. Szybka dezinflacja spowodowała spadek wskaźnika CPI poniżej celu banku centralnego w marcu 2024 r., co doprowadziło do ożywienia płac w ujęciu realnym. Dodatkowo, płaca minimalna została podniesiona o 20,5 proc. w 2024 r., wspierając ożywienie napędzane konsumpcją. Wczesne dowody tego widać w ożywieniu sprzedaży detalicznej na początku 2024 r.” – napisano w raporcie.

„Oczekuje się, że stosunkowo luźna polityka fiskalna, w połączeniu ze spadającą inflacją, będzie wspierać dalszy wzrost popytu krajowego, co doprowadzi do przyspieszenia wzrostu PKB do 2,9 proc. w 2024 roku. Ponadto, finansowany przez UE cykl inwestycyjny, wzmocniony wypłatami w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), będzie wspierał inwestycje publiczne” – dodano.

W ocenie EBOiR, ryzykiem w dół dla powyższego scenariusza jest ewentualne odbicie inflacji i rosnąca zależność od finansowania zewnętrznego.

„Oczekuje się, że w 2025 r. wzrost PKB osiągnie 3,5 proc., zbliżając się do szacunków długoterminowego potencjalnego wzrostu” – napisano w raporcie.

pat/ gor/


Artykuły powiązane

Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niezależnie od tego, kiedy i na jakich warunkach skończy się wojna w Ukrainie, odbudowa tego kraju będzie zadaniem skomplikowanym i kosztownym. Społeczność międzynarodowa wspierająca ten proces nie musi jednak działać w kompletnej próżni, ponieważ w przeszłości realizowano już przedsięwzięcia o podobnym charakterze. Warto wykorzystać wcześniejsze doświadczenia, nawet jeśli przeszłe uwarunkowania były odmienne od tych, z którymi mamy lub będziemy mieli do czynienia w Ukrainie.
Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego