Eurostat: Polska wśród liderów UE wzr. cen energii w II poł ‘23

Polska wśród liderów unijnych wzrostu cen energii w II połowie 2023 r. – podał Eurostat.

W drugiej połowie 2023 r. średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE spadły (28,5 euro za 100 kWh) w porównaniu z pierwszą połową (29,4 euro za 100 kWh) i nieznacznie wzrosły w porównaniu z drugą połową 2022 r. (28,4 euro za 100 kWh).

Dane pokazują również, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadły w 13 krajach UE i wzrosły w pozostałych krajach w drugiej połowie 2023 r.

W walucie krajowej największy wzrost (+86 proc.) odnotowano w Holandii. Duże wzrosty waluty krajowej odnotowano także w Czechach (+83 proc.), Polsce (+35 proc.) i Niemczech (+20 proc.).

Duże spadki odnotowano w Danii (-39 proc.), Hiszpanii (-30 proc.) i Szwecji (-20 proc.).

Wyrażone w euro średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2023 r. były najniższe na Węgrzech (11,3 euro za 100 kWh), Bułgarii (11,9 euro) i na Malcie (12,8 euro), a najwyższe w Niemczech (40,2 euro), Irlandii (37,9 euro) i Belgii (437,8 euro).

map/ osz/


Artykuły powiązane

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Nowe źródła energii - zagrożenia i zalety

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dzięki energii odnawialnej wykorzystujemy zasoby naturalne kraju, a rozwijając własne technologie przyczyniamy się do rozwoju gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy.
Nowe źródła energii - zagrożenia i zalety

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość