Eurostat: W ‘24 najwyższe PKB na mieszkańca w Luksemburgu

W 2024 r. najwyższe PKB na mieszkańca odnotowano w Luksemburgu, najniższe w Bułgarii. Polski PKB na mieszkańca stanowił 79 proc. średniej w UE – podał Eurostat.

Eurostat obliczył PKB na mieszkańca wyrażone według standardów siły nabywczej. Informacje te pochodzą z opublikowanych przez Eurostat błyskawicznych szacunków parytetów siły nabywczej i PKB na rok 2023.

W 2024 r. produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca wyrażony w standardach siły nabywczej (PPS) wahał się od 66 proc. średniej UE w Bułgarii do 241 proc. w Luksemburgu.

Według Eurostatu 10 krajów, reprezentujących około 34 proc. populacji UE, przekroczyło średnią UE pod względem PKB na mieszkańca.

Luksemburg i Irlandia miały najwyższe poziomy (odpowiednio 141 proc. i 111 proc. powyżej średniej UE), znacznie wyprzedzając Holandię (35 proc. powyżej średniej UE), Danię (+28 proc.) i Belgię (+17 proc.).

Najniższy poziom PKB na mieszkańca odnotowano w Bułgarii, 34 proc. poniżej średniej UE. Grecja i Łotwa również znalazły się poniżej średniej, odpowiednio o 30 proc. i 29 proc.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Niewykorzystane możliwości wzrostu i konwergencji w Portugalii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Portugalia nie wykorzystała możliwości, jakie dawało wstąpienie do Unii Europejskiej, a wręcz cofnęła się w rozwoju gospodarczym w minionych prawie dwudziestu pięciu latach. W niniejszym artykule autor przekonuje, że ten rozczarowujący rezultat wynika w dużej mierze z polityki ukierunkowanej na bieżącą konsumpcję zamiast na rozwój oparty na sektorze prywatnym.
Niewykorzystane możliwości wzrostu i konwergencji w Portugalii

Kiedy Argentyna straciła swoją magiczną siłę?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Słabe wyniki argentyńskiej gospodarki to powracający temat debaty. W niniejszym artykule autorzy próbują scharakteryzować różnice pomiędzy Argentyną i grupą krajów o wyjściowo porównywalnych dochodach na mieszkańca, a także ustalić moment, w którym różnice te zaczęły być widoczne. Autorzy stwierdzają, że dywergencja Argentyny od poziomu, na którym znajduje się ta grupa, zaczęła się wcześniej niż to się powszechnie przyjmuje, zarysowując etapy tego procesu przypadające na pierwszą połowę XX wieku i okres po II wojnie światowej. Wskazują oni konkretne daty punktów zwrotnych, przedstawiają towarzyszące okoliczności, starają się wyjaśnić przyczyny trwałej dywergencji i opisują niestabilną sytuację Argentyny od lat 90-tych XX wieku.
Kiedy Argentyna straciła swoją magiczną siłę?

Polska za lat 10, czy nasze państwo przegoni kraje UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ostatnim dziesięcioleciu (2012–2022) polska gospodarka rozwijała się dużo szybciej niż gospodarka strefy euro (obejmująca 19 krajów, głównie wysoko rozwiniętych). Polski PKB na mieszkańca (liczony w krajowych cenach stałych) wzrósł w tym okresie o 46,8 proc. Dla strefy euro PKB na mieszkańca, liczony odpowiednio w cenach stałych, wzrósł jedynie o 11,6 proc. Jeszcze niższy wzrost odnotowano we Francji: 6,8 proc.
Polska za lat 10, czy nasze państwo przegoni kraje UE