Francja: Kryzys budżetowy jest sygnałem ostrzegawczym dla Belgii

Kryzys budżetowy we Francji jest ostrzeżeniem dla Belgii, która zmaga się z rosnącym deficytem, a jednocześnie od wielu miesięcy bezskutecznie próbuje utworzyć nowy rząd – poinformowały belgijskie media.

Rząd francuski upadł w środę po tym, jak parlament przyjął wobec niego wotum nieufności. Gabinet Michela Barniera planował przeforsować budżet zakładający redukcję deficytu o 60 mld euro bez zgody parlamentu.

„Kryzys budżetowy we Francji stanowi ostrzeżenie dla Barta De Wevera, lidera Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA) i zwycięskiej partii tegorocznych wyborów w Belgii” – twierdzi agencja Belga. De Wever liczył na szybkie utworzenie rządu z partiami MR, Les Engages, CD&V oraz Vooruit, aby uporać się z deficytem budżetowym Belgii, ale ponad pół roku po wyborach kraj ciągle tkwi w politycznym impasie.

W Belgii, podobnie jak we Francji, partie są podzielone co do sposobu zarządzania budżetem. N-VA postuluje wprowadzenie daleko idących środków oszczędnościowych, podczas gdy Vooruit opowiada się za zwiększeniem siły nabywczej oraz inwestycjami w opiekę zdrowotną.

Belgia już nie dotrzymała wrześniowego terminu wyznaczonego przez Unię Europejską na przedstawienie propozycji budżetowych. Komisja Europejska przedłużyła ten termin do końca roku, jednak nawet ten może okazać się trudny do spełnienia, ponieważ negocjacje budżetowe często trwają tygodnie, a nawet miesiące.

„Pytanie brzmi, co Komisja Europejska zrobi z krajami, które nie dotrzymają terminu. Zagroziła sankcjami, takimi jak nadzór budżetowy i grzywny dla krajów, które nie zredukują deficytu budżetowego. Nałożenie sankcji na Francję podsyciłoby nastroje antyunijne, ale ich brak podważyłby wiarygodność Komisji” – podała agencja Belga.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ bst/ asa/


Artykuły powiązane

Czy USA czeka kryzys budżetowy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W okresie popandemicznym wydatki federalne w USA poszybowały w górę, tak że dług publiczny wzrósł do poziomu nienotowanego od czasów II wojny światowej. Stosunek długu Stanów Zjednoczonych do PKB należy do najwyższych w krajach rozwiniętych, ustępując jedynie Japonii, Grecji i Włochom.
Czy USA czeka kryzys budżetowy?

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Finansowanie deficytu budżetowego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Medialne dyskusje dotyczące projektu ustawy budżetowej na ogół koncentrują się na przyziemnych kwestiach: kto i ile otrzyma pieniędzy oraz komu i ile pieniędzy zostanie zabrane. Najważniejszym jednak problemem jest zdolność do finansowania potrzeb pożyczkowych państwa zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie.
Finansowanie deficytu budżetowego