Francja: Macron nie powoła kandydatki NFP na premiera

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w poniedziałek zakończył konsultacje z liderami partii politycznych, nie powoła kandydatki lewicowego Nowego Frontu Ludowego (NFP) Lucie Castets na nowego premiera – poinformował w oświadczeniu Pałac Elizejski.

Rząd oparty wyłącznie na programie i partiach wchodzących w skład lewicowego NFP nie miałby większości we francuskim parlamencie, „co skutecznie uniemożliwiałoby mu działanie” – czytamy w komunikacie opublikowanym w poniedziałek po południu.

„W świetle poglądów wyrażonych przez liderów politycznych, z którymi się konsultowaliśmy, stabilność instytucjonalna naszego kraju oznacza, że ta opcja nie powinna być realizowana” – dodano.

We wtorek Macron rozpocznie nową rundę negocjacji z liderami ugrupowań w celu poszukiwania koalicji, która zapewniłaby stabilne poparcie dla kolejnego rządu. Pałac Elizejski wezwał ugrupowania lewicowe – oprócz skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (LFI) Jeana-Luca Melenchona – do podjęcia współpracy z innymi ugrupowaniami.

Przedstawiciele LFI zdecydowanie sprzeciwili się w poniedziałek scenariuszowi mianowania innej osoby na premiera niż Castets i zapowiedzieli rozpoczęcie procedury impeachmentu przeciwko Macronowi.

W sobotę Melenchon zasugerował w wywiadzie dla kanału telewizyjnego TF1 Info, że przedstawiciele jego partii mogą nie wejść do nowego rządu lewicy, jeśli pomogłoby to w jego powstaniu. Partie centrum i prawicy sprzeciwiają się mianowaniu ministrów pochodzących z tego ugrupowania.

W poniedziałek polityczka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) Marine Le Pen stwierdziła, że jej ugrupowanie będzie blokować każdy lewicowy rząd.

Po wyborach parlamentarnych we Francji, które zakończyły się 7 lipca 2024 r., nadal nie powstał nowy rząd. Mimo że niespodziewanie wygrał je NFP, zrzeszający partie lewicowe, umiarkowane i radykalne, to żadna z formacji nie zdołała uzyskać większości w parlamencie.

Prezydent zadeklarował, że nie będzie nominował nowego rządu podczas igrzysk olimpijskich, które zakończyły się w ubiegłym tygodniu, dlatego u władzy pozostał zdymisjonowany rząd premiera Gabriela Attala.

Lewica, która przez dłuższy czas nie mogła dojść do porozumienia co do swojego kandydata na urząd premiera, po kilku tygodniach nominowała do tej roli Lucie Castets. Jest to polityczka niezwiązana z żadną z partii politycznych. Dotychczas pracowała w merostwie Paryża, gdzie zajmowała się finansami stolicy.

mrf/ mms/ pr/


Artykuły powiązane

Konsekwencje wyborów do Europarlamentu we Francji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decyzja prezydenta Francji o rozwiązaniu francuskiego Zgromadzenia Narodowego zaskoczyła rynki finansowe i podwyższyła ryzyko polityczne w Europie. Francuskie aktywa finansowe doświadczyły gwałtownej wyprzedaży i rentowność obligacji 10Y wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2023 r. Spread pomiędzy 10-letnimi francuskimi a niemieckimi obligacjami rządowymi znalazł się przejściowo na najwyższych poziomach od 2012 r., tj. od kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.
Konsekwencje wyborów do Europarlamentu we Francji

Stanisław Karpiński – pierwszy prezes Banku Polskiego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwszym prezesem Banku Polskiego SA został Stanisław Karpiński - wybitny ekonomista, bankowiec i minister skarbu.  Jako teoretyk i praktyk cieszył się niekwestionowanym autorytetem zarówno w środowisku bankowym, jak i politycznym.
Stanisław Karpiński – pierwszy prezes Banku Polskiego

Dwa oblicza francuskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kraj nad Sekwaną zmaga się z rosnącymi problemami strukturalnymi. Ma też istotne atuty gospodarcze. W obecnej sytuacji politycznej jednymi i drugimi może być coraz trudniej zarządzać.
Dwa oblicza francuskiej gospodarki