Glapiński: NBP nie kieruje się bezpośrednio decyzjami Fed i EBC

Decyzje Fed i EBC o obniżeniu stóp procentowych pokazują kierunek, ale NBP nie kieruje się tym, czy jest przed czy za Fed lub EBC – poinformował prezes NBP prof. Adam Glapiński.

„Bezpośredni wpływ (obniżania stóp przez inne banki centralne) jest taki, że siła złotego wzrosła” – powiedział Glapiński.

Dodał, że ma to efekt antyinflacyjny.

„Nie jest to decydujący czynnik. Poza tym złoty jest mocny z innych przyczyn (…), bo gospodarka jest mocna, bo tempo wzrostu jest bardzo wysokie, bo jest gwarancja wypłacalności, stabilności, bo mamy rezerwy” – stwierdził.

Wskazał też na wpływ decyzji innych banków centralnych na rynek obligacji.

„To ma znaczenie. To jest kierunek, w którym my też na pewno pójdziemy. Nie wiem czy w marcu. Może w kwietniu, może później, a może wcześniej. Nie kierujemy się czy jesteśmy przed, czy za Fed, czy EBC (…). Cała gospodarka światowa idzie mniej więcej w tym samym kierunku” – podkreślił prezes NBP.

tus/ jz/ osz/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dla amerykańskich banków 2023 r. był ciężki, ale 2024 r. może być gorszy. Wszystko przez narastające niezrealizowane straty z inwestycji w papiery wartościowe oraz straty kredytowe generowane z działalności na rynku nieruchomości komercyjnych. A na to wszystko nakłada się jeszcze wygaszenie Bank Term Funding Program.
Niezrealizowane straty banków z USA coraz większym problemem

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC