Goldman Sachs obniżył prognozy wzr. PKB Polski w ’25: 3,4 proc.

Ekonomiści Goldman Sachs obniżyli prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2025 r. do 3,4 proc. z 3,6 proc., a w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,8 proc. – wynika z najnowszego raportu banku.

„Kraje CEE-4 są bardziej narażone na cła amerykańskie niż większość gospodarek CEEMEA. Ich bezpośredni eksport do USA jest stosunkowo wysoki, a ze względu na swoją rolę w łańcuchach dostaw UE kraje Europy Środkowo-Wschodniej są szczególnie narażone poprzez kanał pośredni. Co więcej, stawka celna UE w wysokości 20 proc. ma zastosowanie w całej Unii, a poszczególne kraje nie mają możliwości zawarcia dwustronnej umowy handlowej z USA” – napisano w raporcie.

„Naszym zdaniem Węgry są szczególnie narażone na wzrost amerykańskich stawek celnych ze względu na znaczny wolumen handlu z USA i kluczową rolę produkcji samochodów w gospodarce tego kraju – dlatego też obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu na 2025 r. z 1,7 proc. do 1,4 proc. Obniżyliśmy również prognozy dla reszty regionu, choć z wyższych poziomów – z 3,6 proc. do 3,4 proc. w Polsce, z 2,2 proc. do 1,9 proc. w Czechach i z 2,7 proc. do 2,5 proc. w Rumunii” – dodano.

Autorzy raportu wskazują, że korekty w dół na 2025 r. mają również negatywny wpływ na prognozy rocznego wzrostu w 2026 r.

Z tabeli zamieszczonej w raporcie wynika, że Goldman Sachs obniżył przyszłoroczną prognozę wzrostu gospodarczego Polski z 3,8 proc. do 3,6 proc., Czech – z 3,0 proc. do 2,8 proc., Węgier – z 3,3 proc. do 3,0 proc., a Rumunii – z 3,6 proc. do 3,4 proc.

pat/ osz/


Artykuły powiązane

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce