GUS: Firmy planują utrzymać zatrudnienie pracowników

Firmy planują utrzymać zatrudnienie – wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.

„W badanych obszarach gospodarki dominują plany utrzymania zatrudnienia zarówno pracowników relatywnie łatwych, jak i trudnych do zastąpienia” – napisał GUS.

GUS podaje, że szczególnie wyróżniają się firmy handlu hurtowego, z których 92,3 proc. zgłasza utrzymanie zatrudnienia pracowników trudnych do zastąpienia, a 87,2 proc. – pracowników łatwych do zastąpienia.

GUS podaje, że zarówno w przypadku pracowników relatywnie łatwych, jak i trudnych do zastąpienia rzadziej niż w marcu, kiedy przeprowadzono ostatnie tego typu badanie, zgłaszane jest zwiększenie ich zatrudnienia zarówno w przetwórstwie przemysłowym, jak i budownictwie oraz usługach.

Największy spadek wskazań odnotowany jest w przetwórstwie przemysłowym (odpowiednio o 4,2 pkt proc. i 3,0 pkt proc.).

Z badania wynika, że zgodnie z deklaracjami podmiotów, czynnikami wpływającymi w istotnym stopniu na poziom wynagrodzenia pracowników są sytuacja finansowa firmy i utrzymywanie realnej wartości wynagrodzeń (podwyżki inflacyjne).

GUS podaje, że na poziomie poszczególnych sektorów gospodarki, najwyższy odsetek odpowiedzi wskazujących na sytuację finansową firmy jako uwarunkowanie poziomu wynagrodzeń pracowników, wystąpił wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego (62,9 proc. wskazań). Z kolei na utrzymanie realnej wartości wynagrodzeń wskazywały najczęściej podmioty budowlane (54,5 proc. wskazań).

„W czerwcowym badaniu przeważają oceny wskazujące, że decyzje w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń ankietowani podejmują w istotnym stopniu bardziej na podstawie bieżących danych niż na bazie oczekiwań długoterminowych” – konkluduje GUS.

Na poziomie poszczególnych sektorów gospodarki, decyzje oparte na bieżących danych podejmuje od 61,6 proc. jednostek handlu detalicznego do 68,0 proc. w przetwórstwie przemysłowym.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Ekonomia i skutki przestrzegania przepisów dotyczących płacy minimalnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W niedawnych badaniach zasugerowano, że wynagrodzenia poniżej prawnie ustalonej płacy minimalnej są zaskakująco powszechnym zjawiskiem. W niniejszym artykule omówiono tzw. „kradzież płac” w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na wzrost wynagrodzeń, który mógłby być udziałem pracowników.
Ekonomia i skutki przestrzegania przepisów dotyczących płacy minimalnej

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy