Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej
Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy sygnalizują poprawę co do przewidywanego poziomu inwestycji w 2024 r. wobec poziomu z 2023 r. – podał Główny Urząd Statystyczny.
GUS podaje, że w badanych sektorach gospodarki zmniejszył się odsetek podmiotów wskazujących na spadek poziomu inwestycji (szczególnie w budownictwie), na rzecz tych które uważają, że inwestycje utrzymają się na poziomie z 2023 r.
„Dodatkowo, w porównaniu z poprzednią edycją badania, poprawiły się perspektywy inwestowania wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego (zwiększenie odsetka podmiotów wskazujących na wzrost inwestycji o 5,5 pkt proc. do poziomu 28,4 proc.), w tym szczególnie w przedsiębiorstwach dużych (wzrost wskazań o 6,5 pkt proc. do poziomu 32,8 proc.)” – napisano.
GUS podaje, że wskazywane przez przedsiębiorstwa główne kierunki inwestowania są zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi sektorami gospodarki.
Na inwestycje w maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia wskazują najczęściej przedsiębiorstwa z sekcji przetwórstwo przemysłowe (78,7 proc. wskazań), a także podmioty budowlane (38,4 proc.), handlu detalicznego (26,7 proc.) oraz handlu hurtowego (24,3 proc.). W przypadku jednostek usługowych dominują wskazania na inwestowanie w sprzęt komputerowy i komunikacyjny (33,2 proc.) oraz procesy organizacyjne/biznesowe (31,4 proc.).
W sektorze usług wyróżniają się jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa, dla których głównym kierunkiem inwestowania są środki transportu (43,5 proc.).
GUS podaje w raporcie, że do najczęściej wymienianych barier ograniczających inwestycje w bieżącym roku należą wysokie koszty realizacji inwestycji.
„Jednocześnie, w porównaniu z poprzednią edycją badania, nastąpił wyraźny spadek wskazań na wysoką inflację jako barierę ograniczającą inwestycje” – napisano.
W lutym wskazania na wysoką inflację spadły od 8,6 pkt proc. wśród jednostek handlu hurtowego do 13,0 pkt proc. wśród jednostek handlu detalicznego.
map/ asa/